Kentte kolektif tasarım

New York şehrinin Manhattan bölgesinde bulunan High Line Park,sanatçı Olafur Eliasson’un “Kolektiflik Projesi” ile ziyaretçilerine farklı bir kent deneyimi sunuyor

Kentte kolektif tasarım

Olafur Eliasson’un çalışması, kent sakinlerinin beyaz Lego parçalarını birleştirerek hayali bir kent tasarlamaları üzerine kurulu. High Line Park’ın ziyaretçileri bu lego çalışması ile karşılanıyor, legodan binalar tekrar ve tekrar yeniden inşa ediliyor. Dağınık lego parçalarının farklı biçimlerde bir araya gelişi, kendi içinde bir bütünlük oluşturuşu, kolektif yaratımın güzelliğini yansıtıyor. Gayrimenkul dünyasının şekillendirdiği binaların gölgesindeki bu parkta, legolarla oluşturulan insan ölçekli ve değiştirilebilir olan bu tasarımlar kentin mevcut şekillenişine karşı duruş anlamı da taşıyor.

Olafur Eliasson projesi
Proje “Friends of High Line” adlı grubun organizasyonu ile gerçekleştiriliyor. Grubun High Line Park’da organize ettiği bu tür çalışmalar, kent sakinlerinin kentin planlanması, mimarisi ve gelişimi konularında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Burada gerçekleştirilen çocuk ve aile programları, gençler için atölye çalışmaları ve diğer halka açık faaliyetler demokratik kamusal alanların gelişmesini sağlıyor.

Projenin açılışı kapsamında, mahalle ve çevresinde çeşitli yapıların tasarımında imzası bulunan BIG-Bjarke Ingles Group, OMA New York, Renzo Piano Building Workshop, Steven Holl Architects gibi ünlü mimarlık ofisleri de legolarla birer bina yapmak üzere davet edildi. Projenin müşterek ruhuna uygun olarak, ünlü mimarların yaptığı başlangıç yapıları halkın inşa ettiği kolektif mimarlığın bir parçası olacak.

Legolarla yapılan bu kolektif çalışma daha önce de Tiran, Oslo ve Kopenhag’da gerçekleştirildi.