KGS Belgeli beton kullanımı önemli

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz, dönüşümle yapılacak yeni binalarda KGS Belgeli beton kullanımına dikkat çekti

KGS Belgeli beton kullanımı önemli

6 Ekim 2012 / emlakwebtv
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB)’nin olarak yaptığı araştırmanın sonucuna göre 1999 yılında 26 milyon metreküp olan beton üretimi 2011 yılı itibari ile 90 milyon metreküpe ulaştı. Bu üretim rakamı ile Türkiye Avrupa’da birinci Dünyada ise üçüncü sırada yerini aldı. Üretilen 90 milyon metreküp betonun 60 milyon metreküpü ise Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından denetleniyor.
Bu sonuçlar ışığında Kentsel Dönüşüm’ü değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güleryüz, “THBB olarak, ülkemizde üretilen betonların kaliteli olması vazgeçilmez ilkelerimizin başında yer alıyor. THBB, ülkemizin çağdaş yapılara ulaşması için hiçbir karşılık beklemeden özveri ile çalışıyor. Üyelerimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış kuruluş olan Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından yılda 3 kez habersiz ürün, 1 kez ise sistem denetimi ile denetleniyor. Türkiye Hazır Beton Birliği üyelerinin tamamı KGS belgesine sahip ve sürekli denetim altında tutuluyor. Ülkemizde KGS’den belge alan 350 hazır beton tesisi bulunuyor.

Marmara ve Van depremi ardından THBB olarak bölgelerde yaptığımız karot incelemelerinde yapılarda C8 (santimetrekarede en az 80 kg basınca dayanıklı beton) dayanım sınıfı betonlar kullanıldığını gördük. ‘Afet Bölgeleri’nde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik’e göre en düşük beton sınıfı ‘C20’ (santimetrekarede en az 200 kg basınca dayanıklı beton) olmalıdır. Depremlerin ardından gündeme gelen Kentsel Dönüşüm ile yenilenmesi planlanan yapılar arasında kalitesiz beton ile üretilen yapılar da yer alıyor. Kentsel Dönüşüm ile 8 milyon konutun yenileneceği ve bunun için de 600 milyar gerekeceği tahmin ediliyor. THBB olarak, yeni yapılacak yapılarda KGS belgeli beton kullanımının ülkemiz yapı stoğunun uzun ömürlü ve depreme dayanıklı olmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
Türkiye coğrafi konumu ile fay hatları üzerinde yer aldığını belirten Güleryüz, “Bu nedenle THBB olarak depremlerin can ve mal kaybına neden olmaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Depremin önlenemez bir doğal afet olmasına karşı, yapacağımız her binanın kaliteli, dayanıklı ve denetimli betonlar ile inşa edilmesi bilincinin oluşturulması için gayret ediyoruz. Birlik olarak, ülkemizde kayıtsız şartsız tüm hazır beton firmalarının kaliteli beton üretmesinin sağlanmasını sosyal sorumluluk bilinci ile üstleniyor, beton üretimi yapan firmaların tamamını Birliğimiz çatısı altında görmeyi temenni ediyoruz” dedi.