KGS Belgeli betonlarla depreme hazırız

Türkiye Hazır Beton Birliği, Kalite Güvence Sistemi Belgeli hazır betonlarla yapıların depreme dayanıklı olmasını sağlıyor

KGS Belgeli betonlarla depreme hazırız

14 Ağustos 2012 /emlakwebtv

Türkiye coğrafi konumu ile fay hatları üzerinde yer alıyor. Bu nedenle Türkiye Hazır Beton Birliği(THBB) depremlerde can ve mal kaybı olmaması için dayanıklı ve denetimli beton üretiminin sağlanması için çalışmaları sürdürüyor.
Türkiye Hazır Beton Birliği’nin yaptığı araştırmalara göre 1999 yılında 26 milyon m3 beton üretilirken 2011 yılı itibari ile üretilen betonun 90 milyon m3’e ulaştı. Bu üretim rakamı ile Türkiye Avrupa’da birinci, Dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Üretilen 90 milyon m3 betonun 60 milyon m3’ü ise Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından denetleniyor.
Türkiye Hazır Beton Birliği üyelerinin tamamı KGS belgesine sahip ve sürekli denetim altında tutuluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış kuruluş olan Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından yılda 3 kez habersiz ürün, 1 kez ise sistem denetimi ile denetleniyor. KGS’den belge alan hazır beton tesisi sayısı 350.
Depremlerin ardından gündeme gelen Kentsel Dönüşüm ile yenilenmesi planlanan yapılar arasında kalitesiz beton ile üretilen yapılar da yer alıyor. Kentsel Dönüşüm ile 8 milyon konutun yenileneceği ve bunun için de 600 milyar gerekeceği tahmin ediliyor. THBB, yeni yapılacak yapılarda KGS belgeli beton kullanımının ülkemiz yapı stoğunun uzun ömürlü ve depreme dayanıklı olmasına katkı sağlayacak.