Kıbrıs'ın ölü şehrini Türk müteahhitler canlandıracak

1974 Kıbrıs Barış harekatı sonrasında Birleşmiş Milletler kararıyla yerleşime kapatılan Maraş Bölgesi'nin yeniden inşası için anlaşma sağlandı.

Kıbrıs'ın ölü şehrini Türk müteahhitler canlandıracak

1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından Birleşmiş Milletler kararı ile yerleşime kapatılan Maraş bölgesinin yeniden inşasını öngören anlaşma imzalandı. Kuzey ve Güney Kıbrıs sınırında yer alan Maraş, büyük bir turizm potansiyeline sahip. Bölge, özellikle 1960'lı yıllarda dönemin ünlü isimleri ve yıldızlarının tatil için tercih ettiği yerlerin başında geliyor. 

Maraş'ın dev yatırım potansiyeli
Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Elif Ergu imzalı habere göre, Türkiye Müteahhitler Birliği ile Kıbrıs Türk İnşaat müteahhitleri Birliği arasında, Maraş'ın yeniden inşasını öngören protokol hafta içinde imzalandı. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ömer Soyer Kalyoncu'nun da kabul ettiği Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, ziyaretin Maraş'ın yeniden yapımının Türk müteahhitlerinin deneyimlerini Kıbrıslı müteahhitlerle paylaşmak gibi bir amaca da hizmet ettiğini söyledi. Kuzey ve Güney Kıbrıs'ın siyasi çözüm adına önemli bir yol kat ettiğini ve birleşik bir Kıbrıs'ın ciddi bir yatırım potansiyeli içerdiğini de vurgulayan Yenigün:

"1970'lerin başında, Türkiye'nin yatak kapasitesi 15 bin iken Maraş'ta 20 bin yatak vardı. Turizm açısından çok elverişli bir bölge. Adaya çözümün gelmesiyle birlikte eski günlerine kavuşması hedefleniyor. Çözüm, diğer ülkelere de örnek olacaktır..." dedi. 

Bütün Kıbrıs'ın altyapısı eksik
KKTC ve Güney Kıbrıs'ın ciddi bir altyapı eksikliği bulunduğunu ve çözümün başarıya ulaşmasıyla birlikte Kıbrıs'a ciddi bir kaynak akışının sağlanacağını söyleyen Yenigün: "Doğalgaz ve enerji yatırımları gündeme geldi.. Yatırım bütçesi 400 milyon lira olan 100 milyar Euro'luk bir yatırım olanağından söz ediyoruz" ifadelerini kullandı.