Kıdem Tazminatı sektörü hızlandıracak

Uğur Dumankaya, Kıdem Tazminatı Yasası’nın dar ve orta gelirli aileler için de sektörü hızlandıracağını söyledi

Kıdem Tazminatı sektörü hızlandıracak

11 Temmuz 2012 / emlakwebtv

11 milyon çalışanı ilgilendiren yeni kıdem tazminatı yasası ile ilgili hazırlanan taslak çalışmada kıdem tazminatını 15 yıldan önce çekmek isteyen çalışanlar ev alma şartı ile fonda biriken paralarının yarısını ev peşinatı olarak kullanabilecekler.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan taslak çalışma ile ilgili Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya şunları söyledi: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre çalışanlar, ev almak için kıdem tazminatı fonunda toplanan tazminatlarının yarısını süreyi beklemeden çekebilecek. Söz konusu tutar, çalışanların konut kredisi alırken istenen yüzde 25'lik özkaynak şartının yerine getirilmesi için kullanılacak. Böylece, çalışanların ev almak için 'emekli' olmayı beklemelerine gerek kalmayacak. Bu sayede 10 yılın üzerinde çalışan orta ve dar gelirli vatandaşlarımız peşinat bulmak için ekstra bir çaba sarf etmemiş olacaklar.” Dedi.
Dumankaya, sözlerini “Bu çalışmayı sektör açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum.  Söz konusu çalışmanın yasalaşması halinde sektöre hareketlilik getireceğine inanıyorum. Hem sektör açısından hem de vatandaşlarımız açısından olumlu bir çalışma. Uygulamayı hazırlayanları tebrik ederim” şeklinde sürdürdü.