Kim korkar faiz artışından

Döviz kurlarındaki hızlı yükseliş nedeniyle olağanüstü toplantı kararı alan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından faize sert müdahale geldi. Ekonomistler ve inşaatçılar, faiz artırımının konut kredilerine ve konut piyasasına etkisinin sınırlı o

Kim korkar faiz artışından

30.01.2014 / Posta Gazetesi 

Salı gecesi olağanüstü toplantı kararı alan Merkez Bankası'ndan faize sert bir müdahale geldi. 1 haftalık repo faizi yüzde 4.5'tan yüzde 10'a çıkarıldı. Ekonomistlere göre bu faiz artışı kredilere bu kadar yansımasa da krediler ve mevduat faizlerine yıllık 1-1.5 puan artışa yol açacak.

 

Ekonomist Uğur Gürses faiz artırımının 1 haftalık repoda yüzde 4.5'tan yüzde 10'a, gecelik borç verme faizininde yüzde 7.75'ten yüzde 12'ye yükselmesinin tüketici, konut, taşıt kredileri ve mevduat faizlerine etkisinin sınırlı olacağını belirtti. Piyasanın Merkez Bankası'nın bir önceki kararında yer alan ek parasal sıkılaştırma günlerinde uyguladığı yüzde 9 faizini fiyatladığını belirten Uğur Gürses, "Merkez Bankası ağırlıklı olarak yüzde 10 olan 1 haftalık repo faizinden fonlama yapılacağını açıkladı. Ayrıca tüketici kredi faizleri de son Merkez Bankası verilerinde yükselmişti. Piyasalar yüzde 9'luk faizi fiyatlıyordu. Fonlamada yüzde 1-1,5 artış, kredi ve mevduat faizlerine de 1-1.5 puanlık artışa yol açacak” dedi.

 

Konut kredilerine daha önceki yükselişlerin çok yansımadığını belirten Uğur Gürses, bu alanda 1,5 puanlık bir yıllık faiz artışının yaşanabileceğini belirtti. Bu artışların kısa vadeli nakit kredi kullananları olumsuz etkileyeceğini belirten Uğur Gürses "Ticari kredi kullananları etkileyebilir. Değişken faiz ile kredi kullananlar da olumsuz etkilenir ama örneğin konutta bu tip kredi kullananların oranı çok az. Bankaların mevduat faizleri de artacak. Bu mevduat sahipleri için iyi haber anlamına geliyor. Kur artışını bıçak gibi kesilmiş olması ticari işletmeleri faiz artışına göre daha çok nefes aldıracak diye düşünüyorum" diye konuştu.

 

Öte yandan inşaat sektörünün güçlü oyuncuları Merkez Bankası tarafından yapılan faiz artışının konut kredisi faizlerini keskin bir şekilde yükseltmeyeceği görüşünde. Bu artışın kısa ve uzun vadede sektörü olumsuz etkilemeyeceğini söyleyen inşaatçılar, Türkiye’nin geleceğinden umutlu olduklarını vurguladılar.

 

Süleyman Çetinsaya: ‘Konut satışları azalmaz’

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, önümüzdeki süreçte konut kredisi faiz oranlarında bir miktar artış yaşanabileceğini ancak bunun çok keskin bir yükselme olmayacağını ifade etti. Konut satışlarında ise herhangi bir azalma beklemediklerini söyleyen Süleyman Çetinsaya, “Konuta gerçekten ihtiyacı olan vatandaşların bu durumdan etkileneceğini düşünmüyoruz. Gayrimenkul her zaman güvenli bir yatırım aracıdır ve bu durum değişmeyecektir” dedi. 

 

Uğur Dumankaya: ‘Özel kampanyalar çoğalacak’

Merkez Bankası kararının kısa vadede konut kredisi faiz oranlarını yükselteceğini söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, bu dönemde gayrimenkul geliştiricileri tarafından yapılacak özel kampanyaların sayısının artacağını, üreticilerin kendi vadeli sistemlerini kullanacaklarını dile getirdi. İndirimlerinde artabileceğine değinen Uğur Dumankaya, aslında yatırımcılar açısından avantajlı bir döneme girildiğini ifade etti. Uğur Dumankaya ayrıca konut satışlarında bir azalma yaşanacağını beklemediklerini belirterek, “Türkiye’nin büyük bir potansiyeli var. Yabancı yatırımcılara da satışlar artıyor. 2008 yılında da böyle bir süreç yaşadık ancak atlattık. Bunu da atlatacağız. Orta ve uzun vadede bir problem oluşacağını düşünmüyorum” dedi.

 

Turgay Tanes: “Keskin artışlar beklemiyoruz”

Konut kredisi faiz oranlarının son zamanlardaki ekonomik dalgalanmayla birlikte 1.1’lere geldiğini belirten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, Merkez Bankası’nın faiz artışının oranları bir miktar daha yükseltebileceğini söyledi. Bu artırımın konut kredisi kullanmak isteyen insanları endişeye sürükleyebileceğini de sözlerine ekleyen Turgay Tanes, “Bu dalgalanmanın verdiği belirsizlik bir takım etkiler yaratacaktır, fakat bunun çok keskin bir olumsuzluk yaratacağını düşünmüyorum” dedi.

Merkez Bankası kararının konut satışları üzerindeki yansımalarını da değerlendiren Turgay Tanes, “Konut satışlarında da çok keskin bir düşüş yaşanmayacaktır. Önümüzdeki seçim süreci, ekonomik ve politik dalgalanmaların biraz etkisini hissedecek olsak da tüm bu süreçlerin sonlanmasıyla birlikte yılın son çeyreğinde inşaat sektörü olarak önümüzü görmeye başlayacağımıza inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

 

İnanç Kabadayı: “Kendimizden fedakarlık yapacağız”

Merkez Bankası’nın faiz artırımını olumsuz karşılamadıkları gibi bu artışın konut kredisi oranlarına direk yansımayacağını düşündüklerini söyleyen EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Sadece ılımlı bir artış olacaktır. Biz kendi adımıza zam yapma yoluna gitmeyeceğiz” dedi. Faiz oranlarındaki artışı kendilerinden fedakarlık yaparak, absorbe edeceklerini de sözlerine ekleyen İnanç Kabadayı, “Tüketici tarafında maliyeti artıracak bir karar olsa da, projelerimizde zaten özel oranlar sunuyoruz. Bu oranları müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. 

 

Nazmi Durbakayım: “Kötünün İyisini Seçmek”

Döviz artışı ve kredi faizlerinin artışı şeklinde iki olumsuz senaryo ile karşı karşıya kalındığını belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün en büyük endişesinin belirsizlik olduğunun altını çizdi.  Faiz artışını kötünün iyisi şeklinde değerlendiren Nazmi Durbakayım “Konut ihtiyacı olanlar da, yatırım yapmak isteyenler de yatırım yaparken önlerini görmek ister, bu nedenle belirsiz bir kur dalgalanması yerine makro ekonomiyi zorlayacak faiz artışını tercih etmek zorunda kalıyoruz. Bizi bu seçeneğe yönlendiren diğer bir sebep ise 2004’de yaşadığımız deneyimlerimiz. Zira o yıllarda konut kredi faiz oranları günümüzden daha fazlaydı. Yüzde 1,6-1,7 aralığındaki faiz oranlarına rağmen sektörümüzün en çok satış yapıldığı bir dönem yaşandı. Çünkü insanlarımız önlerini görebiliyordu” değerlendirmesini yaptı.

 

Cenk Hayırlıoğlu: ‘Artış senetli satışa zorlar’

Merkez Bankası'nın faiz artışından sonra etkilenen konut kredileri için finansmanı güçlü olan gayrimenkul geliştirici firmaların kendi kampanyalarını oluşturacaklarını kaydeden Viaport Venezia Satış&Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu, "Faiz artışı konut sektörünü senetli satışa zorlar" dedi. Artışla birlikte özellikle yerli iç piyasada finansmanı güçlü olan firmaların banka kredisine alternatif olan vade farksız taksitlendirme planları ve senetlendirme üzerine kampanyalar oluşturacaklarını belirten Hayırlıoğlu, “Döviz kurlarında sağlanacak istikrar sonrasında faizlerin tekrar gevşemesini bekliyoruz. Yatırım ibresi ağırlıklı gayrimenkule dönecek” diye konuştu. Merkez Bankası’nın şok faiz artışının, altın, döviz ve gayrimenkul yatırımcılarını tedirgin ettiğinin altını çizen Hayırlıoğlu, “Yaz aylarından beri altında yaşanan düşüş, dövizde de yaşanan faiz indirimiyle birlikte piyasalarda şok etkisi yarattı. Şimdi ise akıllara dolar kurunda yaşanan yükselişten faydalanan yabancı yatırımcıların ne yapacağı sorusu geldi. Yabancı yatırımcı 2014’ün yıldızı olacak. Dövizdeki düşüşün yurtdışı yabancı müşterinin alımlarını etkilemeyeceğini düşünüyorum. Mevcut konjonktürdeki döviz kurları yabancı için “hemen al” fırsatı veriyor” diye konuştu.

 

“Bir miktar yavaşlama olabilir”

Merkez Bankası’nın dün gece gerçekleştirdiği faiz artırımı kararından sonra konut kredisi faiz oranları arttı. Faizdeki artışı değerlendiren DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, konut kredi faiz oranlarının yüzde 1 seviyelerinde olduğunu belirterek, "Şu anda kış ayları nedeniyle satışların yavaş olduğu bir dönemdeyiz. Faiz artışı bu geçiş dönemine denk geldi” dedi. Faizdeki artışın bir miktar yavaşlama getirebileceğini vurgulayan Ali Dumankaya “Alım yapacak vatandaş da daha seçici olacaktır ve doğru projeleri tercih edecektir. Konut satışları 2013'te 1.1 milyon seviyesine çıkmıştı, bu yavaşlamayla 2014'te 900 bin - 1 milyon seviyesine gelebilir. Seçimlerin ardından konut satışlarının canlanacağını düşünüyorum" diye konuştu.


Benzer Haberler

CNR Emlak Fuarı 11-14 Eylül’de düzenlenecek

CNR Emlak Fuarı 11-14 Eylül’de düzenlenecek

Suudi Prens Emlak Fuarı’na geliyor

Suudi Prens Emlak Fuarı’na geliyor

Tema İstanbul yeniden Emlak 2014’te

Tema İstanbul yeniden Emlak 2014’te

Terra Ataşehir’de dönüşüm avantajı

Terra Ataşehir’de dönüşüm avantajı

Bakan Kurum: Emlak Bankası çok yakında açılıyor

Bakan Kurum: Emlak Bankası çok yakında açılıyor

Marmaray seferlerine kısa süreli değişiklik

Marmaray seferlerine kısa süreli değişiklik

Cemil Candaş cinayeti davasında karar çıktı

Cemil Candaş cinayeti davasında karar çıktı

Kira artışlarında yeni kriter: TÜFE

Kira artışlarında yeni kriter: TÜFE

5 yılda çevre korumaya 133.4 milyar harcandı

5 yılda çevre korumaya 133.4 milyar harcandı

Kadınlar 2018'de en çok hangi kentten ev satın aldı?

Kadınlar 2018'de en çok hangi kentten ev satın aldı?

Çanakkale Köprüsü son durum: Açılış hedefi bir yıl önceye kaydı

Çanakkale Köprüsü son durum: Açılış hedefi bir yıl önceye kaydı

İnşaat sektörü 2018'de dip noktayı gördü

İnşaat sektörü 2018'de dip noktayı gördü

Antalya 'dan İzmir'e Yüksek Hızlı Tren

Antalya 'dan İzmir'e Yüksek Hızlı Tren

Ulaştırma Bakanı'ndan Havalimanı inşaatında ölen işçilerle ilgili açıklama

Ulaştırma Bakanı'ndan Havalimanı inşaatında ölen işçilerle ilgili açıklama

Mimarlardan Ankapark uyarısı: 'Zemin tema park  için uygun değil...'

Mimarlardan Ankapark uyarısı: 'Zemin tema park için uygun değil...'

İmrahor Millet Bahçesi ihalesi 18 Şubat'ta

İmrahor Millet Bahçesi ihalesi 18 Şubat'ta

İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'den geçti

İller Bankası'na yetki veren teklif TBMM'den geçti

Torba Yasa'dan ihaleler ve yüklenici firmalara ilişkin önemli düzenleme

Torba Yasa'dan ihaleler ve yüklenici firmalara ilişkin önemli düzenleme

Lüks sitede yıkım tartışması bitti

Lüks sitede yıkım tartışması bitti

Dünyanın En Güvenli Şehirleri listesine Türkiye'den 5 kent

Dünyanın En Güvenli Şehirleri listesine Türkiye'den 5 kent

Ankapark'a giriş ücreti ne kadar?

Ankapark'a giriş ücreti ne kadar?

Sektörde küçülme ve güven kaybı uyarısı

Sektörde küçülme ve güven kaybı uyarısı

Yabancıya konut satışında altın çağ: 1 yılda 40 bine yakın satış

Yabancıya konut satışında altın çağ: 1 yılda 40 bine yakın satış

Tüm sorunlara rağmen sektörden güçlü 2018 performansı

Tüm sorunlara rağmen sektörden güçlü 2018 performansı

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

EN ÇOK OKUNANLAR