Kimi regülasyonlar yabancıyı yatırımcıyı soğutuyor

Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, kimi yasal düzenlemelerin, yüzünü Türkiye'ye dönen yabancı yatırımcının yatırım iştahını kaçırttığını söyledi

25 Şubat 2013 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
PwC ve ULI tarafından yayımlanan "Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2013" Raporuna göre İstanbul Avrupa'nın en popüler şehri oldu, ama yatırımları çekemiyor. Ofis yatırımlarıyla öne çıkan Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu Türkiye ofis piyasası açısından raporu değerlendirdi.

Ofiste yabancı, yerli yatrımcıyla yarışamıyor
Hemen hemen hiç bir kurumsal yabancı yatırımcıyı Türkiye ofis piyasasında göremediklerini ifade eden Tahincioğlu Holding Yönetim kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Bunun sebeblerini şöyle anlattı: "2001 krizi sonrasında gelişmekte olan gayrimenkul piyasasında, yabancıların buradan tamamen elini ayağını çekmesinin akabinde artan değerlerde yerli oyuncuların, yerli geliştiricilerin önemli mesafeler katederek, kendi başlarının çaresine baktığını görüyoruz. bu yatırımcılar, geliştiriciler güçlendi. Bu noktada yabancılar Türkiye gayrimenkul piyasasına girmeye çalıştığı zaman beklentilerin uyuşmadığını görüyoruz. Basit bir örnekle ofis yatırımcısı, eğer binayı tamamen elinde tutup kiraya veriyorsa zaten satış olmuyor. Ama kat kat sattığı zaman, binada birden fazla sahip varsa yabancı kurumsal yatırımcılar ilgi göstermiyor. Gösterse bile bunu yaklaşık 12 yıl çarpanla, en iyi yerlerde 14 yıl çarpanla almank istiyor. Halbuki, bugün geliştirici son kullanıcıya gittiği zaman, son kullanıcı doğru lokasyondaki, doğru A sınıf ofis projelerini 15, 16 yılkira geliri çarpanıyla almaya razı olabiliyor. Çünkü kendisi kullanacak, her halükarda değer artışını da dikkate alırsa daha karlı çıkıyor. Dolayısıyla kurumsal yabancı yatırımcılar ofis piyasasında direkt yatırımcı olarak kendilerine yer bulamıyorlar. bu nedenle ofis piyasasında yerli oyuncular daha hızlı ilerliyorlar"

Yabancı yatırımcıyı kaçıracak düzenlemeler yapılıyor
İşin finansal kısmının yanı sıra bir de regülasyon yanının bulunduğuna dikkat çeken Özcan Tahincioğlu, "Her ne kadar geçtiğimiz yıl önemli ve iyi regülasyonlar çıkmış olsa bile, maalesef yatırımcının kaygan zemin olarak nitelendirdiği ve ürekli yabancı yatırımcıya negatif gelen bir takım regülasyonlarda çıktı. Örneğin dövizle kiralamadaki borçlar kanunundaki maddeler, GYO'lardaki vergi muafiyetin kaldırılmasının konuşulması, konutlardaki yüzde 1 KDV'nin yüzde 18'e çıkartılması gibi. Bunlar zaten genel anlamda yabancı yatırımcıları soğuttuğu için maalesef İstanbul her ne kadar yabancıların ilgi duyduğu şehirler sıralamasında 4'üncü sırada olsa bile Londra'ya 8 milyar euro yatırım yapılırken, İstanbul'da bu rakam 500 miyon euro seviyelerinde kalıyor.