Kimler emlak vergisi ödemez?

2013 emlak vergisi ödemelerinin ikinci taksidi için süreç Kasım ayında başlarken, ay sonuna kadar taksitlerin ödenmesi gerekiyor. Peki kimler emlak vergisi ödemez? İşte emlak vergisi muafiyeti 2013 hakkında merak ettikleriniz.

Kimler emlak vergisi ödemez?

Milyonlarca vatandaşın ödemesinin zaruri olduğu bir vergi türü olan emlak vergisi, sahip olunan gayrimenkul ve arsalar için veriliyor. Her yıl iki taksit halinde ödenen emlak vergisinin ödenmemesi durumunda ise cezai yaptırımlar uygulanıyor.

Emlak vergisi ne zaman ödenir?
Yukarıda belirttiğimiz gibi emlak vergisi ödemeleri her yıl iki taksit şeklinde veriliyor. 2013 yılının emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mayıs 2013'te sona ermişti. Yılın emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri için süreç ise Kasım ayı itibariyle başladı. İkinci taksitlerin ay sonuna kadar ödenmesi şart. Peki kimler emlak vergisi ödemez? İşte yanıtı.

Emlak vergisi muafiyeti 2013
*Geliri olmayan emekliler
*İşsizler
*Ev hanımları
*Engelliler
*Şehitlerin dul ve yetimleri

Emlak vergisinden muaf olan bu kişilerin, bir dilekçe ile belediyeye başvurarak, durumlarını ibraz etmeleri gerekiyor. Emlak vergisinde muaf oldukları halde bilmeden vergi ödemesi yapanlar ise ödedikleri miktarı geri alma hakkına sahipler. Bu durumda yapılması gereken ise yine belediyeye başvurarak, ödenen verginin iadesini talep etmek.