Kimler kira gelir beyannamesi vermez?

Kira geliri elde eden herkes kira gelir beyanı vermekle yükümlü değil. İşte "Kimler kira gelir beyannamesi vermez?" sorusunun yanıtı...

Kimler kira gelir beyannamesi vermez?

25 Şubat 2014 / Emlakwebtv
2013 yılında elde edilen kira gelirlerinin beyanı 1 Mart - 25 Mart 2014 tarihleri arasında verilecek. Kira gelir beyannameleri ise internet üzerinden www.gib.gov.tr adresinde 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' ne giriş yapılarak, verilebilecek.

Ancak konut ve işyeri kira geliri elde eden herkesin beyan vermesi zorunlu değil. Beyan vermeyi gerektirmeyen durumlar nedir, kimler kira gelir beyannamesi vermez? sorularını sizler için yanıtladık.

a-2013 yılında toplam konut kira gelirleri 3 bin 200 lirayı aşmayanlar kira geliri beyanı vermez.

b- 2013 yılında işyeri kira geliri brüt 26 bin lirayı aşmayanlar (kiracının ödediği stopaj öncesi tutar dikkate alınır) kira geliri beyanı vermez.

c- Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname vermezler. (Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz.)

d- Yurt dışında ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye'de kirada olan işyeri kira gelirlerinin kira gelir miktarı ne olursa olsun Türkiye' de beyanname vermek zorunda değiller.

e- Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacı ile bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması durumunda beyanname verilmez.

f- Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması durumunda beyanname verilmez.

g-Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde, "emsal kira bedeli" esas alınır.