Kira vergisi beyanname süreci yarın başlıyor, beyanlar nereye verilecek?

2013 yılına ait kira gelirlerini beyan etme süreci 1 Mart 2014’te (yarın) başlıyor. Peki kira vergisi beyannamesi nereye verilir?

Kira vergisi beyanname süreci yarın başlıyor, beyanlar nereye verilecek?

28 Şubat 2014 / Emlakwebtv

Konutunu kiraya verip de, kira geliri elde edenler için beyanname süreci yarın yani 1 Mart 2014’te start alıyor. 25 Mart 2014 akşamına kadar devam edecek kira vergisi beyannameleri, 2013 yılında elde edilen kira gelirlerini kapsıyor. Yani mükelleflerin 1 Ocak 2013 ile 30 Aralık 2013 tarihleri arasında elde edilen kira gelirlerini, belirlenen tarihlerde beyan ederek, vergilerini ödemeleri şart.

Kira vergisi beyannamesi nereye verilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın oluşturduğu sistem sayesinde artık mükellefler için beyan verme daha basit bi hal aldı. Kira vergisi beyannamesi verecek kişilerin işlemlerini kolaylaştırmak adına oluşturulan ''Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'' ile vergi dairesine gidilmeden internetin olduğu her yerde, beyanname verilebilecek.

Kira geliri elde eden herkesin faydalanacağı bu sistemde, Gelir İdaresi Başkanlığı’nda bulunan bilgiler kullanılarak oluşturulan kira beyannamesi, internet ortamında yansıtılacak. Beyanname kontrol edildikten sonra eksiklik, hata ve yanlışlıkların bulunması halinde düzeltilip onaylanmasının ardından mükellefin beyanı elektronik olarak alınacak ve beyan edilen vergi otomatik hesaplanıp mükellefin adına tahakkuk ettirilecek. Şunu da belirtmemiz de fayda var. Bu sistemi kullanmanın bir zorunluluğu yok.