Kira vergisi ne kadar?

2014 yılında ödenecek kira gelir vergisi herkesin merak konusu. Peki 2014 yılı kira vergisi ne kadar? İşte yanıtı...

Kira vergisi ne kadar?

Gayrimenkul ya da işyeri sahiplerinin kirada olan taşınmazları için ödemekle zorunlu oldukları kira gelir vergisi, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında ele alınıyor. Kira gelirlerinin her yıl beyan edilmesi de şart. Çünkü elde ettikleri kira gelirlerinin vergisini ödemeyen kişilere cezai yaptırımlar uygulanıyor.

2014 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi ödenecek kira vergisi konusunda akıllar soru işaretleriyle dolu. Tabi kira gelir vergisini hesaplamak için istisna tutarını bilmek gerekir. Kira gelirlerinin hesaplanmasında konutlar için 3 bin TL, işyerleri içinse 25 bin TL'lik istisna sınırı var. Yani gayrimenkul sahibi 1 yılda elde ettiği kira geliri 3 bin TL'yi aşıyorsa beyan vermek zorunda kalıyor. Ayrıca toplam gelirden 3 bin TL'lik istisnayı düşerek, ödeyeceği vergi miktarını hesaplayabiliyor. İşyerleri için ise toplam gelirden düşülecek istisna tutarı 25 bin TL.

Kira gelir vergisi hakkındaki cezai uygulamaları ve istisna tutarını açıkladıktan sonra, gelelim hesaplamaya. Peki kira vergisi ne kadar?

Konutu kirada olan bir kişinin 2012 yılında elde ettiği konut kira gelirinin 15 bin TL olduğunu düşünelim. Kira gelir vergisi hesaplamasında ise götürü gider yönetiminin seçildiğini varsayakım. Bu durumda ilk olarak toplam gelirden 3 bin TL'lik istisna tutarını düşmek şart. Geriye kalan 12 bin TL götürü gider yöntemine göre hesaplandığında yani 12 bin TL'nin yüzde 25'ini aldığımızda 3 bin TL kalıyor. 12 bin TL'den 3 bin TL'yi düştüğümüzde kalan 9 bin TL vergi matrahı olur. Bu durumda ödenmesi gereken gelir vergisi de yaklaşık 1500 TL olarak karşımıza çıkar.