Kira yardımına gelir vergisi yok

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, kentsel dönüşüm kira yardımı alanlara gelir vergisi olmadığını söyledi.

Kira yardımına gelir vergisi yok

22 Mart 2014 / Posta Gazetesi

Kentsel dönüşüm süreci içerisinde birçok farklı konuda yeni yeni sorunlar oluştuğunu söyleyen Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, özellikle çok yoğun bir inşaat faaliyetinin sürdürüldüğü bu dönemde kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayan arsa maliklerinin müteahhit tarafından kendilerine yapılan kira yardımlarının veya tahliye yardımlarının nasıl vergilendirecekleri konusunun hep önemli bir sorun olarak görüldüğünü açıkladı.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu bir özelge ile bu konudaki sorulara çok açık bir cevap verdiğini anlatan Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Binanızı kat karşılığı satış vaadi sözleşmesi ile inşaat şirketine verilmesinde inşaat şirketi tarafından yapılan kira yardımları, tarafınıza verilecek dairelerin inşası için yapılan harcamaların bir unsuru olup iktisap edilen gayrimenkulün maliyet bedeli içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle müteahhit tarafından yapılan kira yardımları için tarafınızca herhangi bir beyanda bulunulması gerekmemektedir” diye konuştu. Avukat Kiraz, bu özelge ile artık kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalayan arsa sahiplerine yapılan kira yardımlarının inşaat bedeli içerisinde kabul edilen bir değer olarak sayıldığını ve beyanname verilerek gelir vergisi olarak ödenmesine gerek olmadığını söyledi.