‘Kiracım kiramı ödemiyor’ devri kapanıyor

ERA-Findeks işbirliği ile artık gayrimenkul satış ve kiralamalarında, alıcının borcuna sadık bir insan olup olmadığı anlaşılacak

‘Kiracım kiramı ödemiyor’ devri kapanıyor

ERA Gayrimenkul, TEAMERA bünyesinde gerçekleştirdiği organizasyonda, Findeks işbirliğini duyurdu. Sektörde bir ilk olan Findeks işbirliği ile ilk defa kiracı ve alıcının kredi notları satım ve kiralamayı gerçekleştiren tarafla paylaşılacak. Kredi notları, risk raporu ve çek raporu gibi önemli ürünlere sahip olan Findeks’in sağladığı avantajlardan en büyüğü, alıcı ve kiracının bundan önce tüm borçlarını düzenli ödeyip ödemediği bilgisini, onayı olduğu takdirde karşı tarafla paylaşıyor olması.

1-1.900 arasında değişen kredi notları, karşıdaki kişinin borcunu nasıl ödeyeceğini görebilmeyi sağlarken, kişinin borcuna sadık bir insan olup olmadığı da ortaya çıkıyor.

Organizasyonda konuşan ve konuya ilişkin bilgi veren ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, “Sektörümüzde en önemli problem güven. Güvenin olmadığı bir sektördeyiz. Hala gayrimenkul işlemlerinin yüzde 70’i sahibinden yapılıyor. Yabancı olsun Türk olsun, gayrimenkul danışmanlığı şirketlerinin kullanıldığı pazar gerçekten çok küçük, yüzde 5 civarında. Biz ERA Türkiye olarak bu güveni büyütmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz, sektörde bir ilki geçekleştirerek Findeks ile bir işbirliği yaptık. Bu işbirliği sayesinde çok daha güvenli, çok daha transparan bir servis vermek istiyoruz. Özellikle kiralamalarda müşterinin daha çok bilindiği, ödeme alışkanlıkları hakkında daha emin olunduğu bir sektör yaratarak, daha güvenli işlemlere aracılık edebilmek için böyle bir adımda bulunduk” diye konuştu.

 

‘Kiracım kiramı ödemiyor’ devri ortadan kalkıyor

 

Findeks ve ERA ile güvende kiralayın
Sektöre önemli bir yenilik getirdiklerinin atını çizen Can Ekşioğlu, başka yeniliklerin de yolda olduğunun sinyalini verdi. Ekşioğlu, “Sloganımız, Findeks ve ERA ile güvenle kiralayın! Bu sektörde önemli bir yenilik. Tabii ki bununla kalmayacağız, daha başka yeniliklerimiz de olacak. Örneğin sözleşmelerimizde bazı yeniliklere gidiyoruz. Sektörde bu ilkleri gerçekleştirmeyi sürdürerek, güveni tesis etmek adına çok önemli adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

 

‘Kiracım kiramı ödemiyor’ devri ortadan kalkıyor

 

Konut kiralamada yeni dönem
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Stratejik Planlama ve Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Özellikle kiralama tarafında, evini kiraya veren kişiler artık karşı tarafa evlerini çok emin şekilde emanet edebilecek. Çünkü, evinizi kiraya verdiğiniz zaman beklentiniz oradan bir kira geliri almaktır. Fakat öyle örnekler yaşıyoruz ki; bırakın kira almayı evinizden çıkan kişi size daha fazla borç da bırakabiliyor. Findeks ve ERA’nın yaptığı işbirliği sayesinde artık ERA bayileri, acenteleri kiraya verdikleri kişinin geçmiş dönemdeki bilgilerine hareketle kirasını ödeyip ödemeyeceği konusunda çok daha iyi, tutarlı bilgi sahibi olabilecek. Bu sayede hem nitelikli kiracı bulunabilecek, hem de ev sahipleri evlerini kiraya verdikleri zaman bekledikleri geliri elde edebilecek” dedi.