Kirada "hazır beyan sistemi" Mart'ta başlıyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 1.5 milyon vatandaşı ilgilendiren "Hazır Beyan Sistemi" uygulamasının Mart ayında başlayacağını açıkladı.

Kirada

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 1.5 milyon vergi mükellefine beyanname kolaylığı sunacak uygulamanın Mart ayında başlayacağını açıkladı. 4 yıldır uygulanmakta olan "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi"ne yönelik kapsamda genişletme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Ağbal, mükelleflerin hiçbir zahmete katlanmadan internet üzerinden kendileri için hazırlanacak beyannameleri onaylayarak işlemlerini tamamlayabilleceklerini söyledi. Ağbal: "1.5 milyon vatandaşı ilgilendiren Hazır Beyan Sistemi uygulamasına Mart 2016'da başlanacak..." dedi. 

Ödeme de internet üzerinden yapılacak
Gabel, yeni sistemle birlikte ilgili alanlar üzerinde yer alan vergi hesaplamalarının otomatik bir biçimde yapılacağını ve söz konusu düzenlemeden yurtdışında yaşayan vatandaşların da yararlanabileceğini vurgulayarak:

"Yeni düzenleme ile birlikte vatandaşlarımız, vergi dairesine veya mali müşavir, muhasebeci gibi bir uzmana ihtiyaç duymadan, internete girerek beyannamelerini kolayca verebilecekler. Ayrıca, vergilerini de yine internetten kredi kartı ile ödeyebilecekler” dedi.

Her şey vergiler kolay ödensin diye
Vergi mükelleflerinin işlerinin kolaylaştırılması adına her geçen gün gelişen teknolojik imkanları seferber ettiklerini ve kayıtdışılıkla etkin bir mücadele hedeflediklerini söyleyen Ağbal, 4 yıldır devam etmekte "Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi" ile de önceki dönemlerde vergilendirilmeyen büyük bir miktarlardaki borcun da sisteme dahil edildiği bilgisini verdi. 

Maliye Bakanı Ağbal, sistemin vatandaşlara kolaylık olsun diye sunulduğunu ancak isteyenlerin eski yöntemle vergisini sunmaya devam edebileceğini de vurgulayarak: "Eski usulde devam etmek isteyen, "ben gider kendi beyannamemi kendi vergi daireme yatırırım" diyen olursa, onlara da en iyi şekilde hizmet vermeyi sürdüreceğiz..." ifadelerini kullandı.