Kirayı elden alana da verene de ceza uygulanacak

Konut ve işyeri kiralarında kiralarını banka aracılığı ile değil de elden alanlara ceza uygulanacak

Kirayı elden alana da verene de ceza uygulanacak

Konut ve işyeri kiralarında kiralarını banka aracılığı ile değil de elden alanlara ceza uygulanacak.

Vergi Usul Kanunu'nda yapılan değişikliğe göre, ev ya da işyerinin kiraya verilmesi durumunda kiracıların kira bedelini elden vermesine ve kiraya verenin elden almasına ceza uygulanacak. 

Yasaya göre; 500 liranın üzerindeki ev kiralarının banka veya PTT aracılığıyla ödenmesi şart. Bu limitin altındaki kira bedeli elden ödenebiliyor. Ancak işyeri kiralarında böyle bir limit yok. İşyeri kiralarında kira bedeli ne olursa olsun, kiranın bankaya yatırılması gerekiyor. 

Maliye, denetimlerinde kiraların elden ödendiğini ve alındığını tespit ederse ''özel usulsüzlük cezası'' uyguluyor. 

Vergi Kanunu'na göre ceza, bankaya yatırılmayan her bir kira tutarının yüzde 5'i oranında uygulanıyor. Kesilecek ceza belli bir limitin altında düşmüyor. 

2016 için alt limit; birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı (esnaf) için 1370 lira, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler için 690 lira, bunların dışındakiler için 340 lira. Örneğin; 1000 liraya kiraya verilen konut için ev sahibine uygulamaya aykırı her bir işlem için 340 lira ceza kesilecek. Ceza zamanında ödenmezse iki katma çıkarılabiliyor.