Kiremit sektöründe dev yenilik

ECE Holding Ar-Ge merkezinde geliştirilen Bioksit Kiremit; su ve ısı yalıtımı sunan çevreci özellikleriyle dikkat çekiyor

Kiremit sektöründe dev yenilik

ECE Holding’in kiremit sektöründe faaliyet gösteren firması ECE Kiremit, ürettiği Bioksit Kiremit ile sektörde bir ilki gerçekleştirdi. ECE Holding Ar-Ge merkezinde geliştirilen Bioksit Kiremit; daha koyu rengi, daha iyi ses, su ve ısı yalıtımı sunan çevreci özellikleriyle sektöre giriş yaptı.

Ar-Ge Mühendislerinin Başarısı
ECE Holding AR-GE merkezinde görev yapan mühendislerin uzun süreli uğraşları sonucunda özel hammaddeler kullanılarak elde edilen Bioksit Kiremit formülü ile geleneksel kiremitlere oranla daha yüksek donma dayanımı olan, daha iyi su, ısı ve ses yalıtımına sahip kiremitler üretilebiliyor. Bioksit Kiremit’in önemi; fiziksel ve doğal şartlara karşı daha dayanıklı dolayısıyla daha uzun ömürlü, tasarruf sağlayan buna bağlı olarak daha çevreci ve renginden dolayı daha estetik bir ürün olmasından kaynaklanıyor.

Bioksit Kiremit

İhraç Edilebilir Kiremit
Daha yüksek sinterleme sıcaklığında üretilen Bioksit Kiremit; su emmesinin daha düşük, basınç dayanımı ve termal şok direnci gibi özelliklerinin daha yüksek olmasının yanı sıra yüzey sertliğinin de daha fazla olması özellikleriyle geleneksel hammaddelerle hazırlanmış kiremitlere oranla farlılık gösteriyor. Rengi ile kalite ve fiyat bakımından sınıflandırılan kiremitte, koyu renk hem pahalı hem de en çok talep gören ürün. Bioksit Kiremit, açık renkli olduğu için arzu edilen ekonomik değeri yakalayamayan geleneksel kiremidin değerini de yükseltmiş ve ihracat şansını artırmış oluyor.

Türkiye'de bir İLK
ECE Kiremit Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Çenesiz, Ar-Ge çalışmaları sonucu özel bir hammadde ve formülle ürettikleri Bioksit Kiremit sayesinde; kiremidin de ihraç edilebilir bir ürün haline geleceğine ve hak ettiği fiyat seviyesine çıkacağına inandığını belirtti. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve bu alandaki yatırımlarına devam edeceklerini vurgulayan İsmail Çenesiz, bu inovasyon ile birlikte Ar-Ge'nin geleneksel sektörlerde dahi ne kadar önemli olduğunun ortaya konduğunu; İnovasyonu sadece ileri teknoloji ürünlere dair bir kavram gibi görmenin doğru olmadığını, geleneksel bir çok sektörde de inovasyon ile daha kaliteli ve dünya pazarlarında rekabet edecek ürünlere ulaşılabileceğini söyledi.

Talep Eden Kiremit Üreticilerine Know-How Verilecek
Çenesiz, kiremit endüstrisinin hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabet avantajı sağlayabilmesi adına Bioksit Kiremit üretimi konusunda diğer üreticilere de know-how desteği vereceklerini ifade etti.

Çevre Dostu Hammaddelerle "EKOLOJİK" Olarak Üretiliyor
Bioksit Kiremit, tamamen tarım arazisi dışındaki kayaç alanlardan temin edilen hammaddelerden oluşan bir formülle üretildiği için ekolojik özellikler de taşıyor. Bu nedenle Bioksit Kiremit, kıymetli tarım arazilerinin hammadde olarak kullanılmasının da önüne geçecek önemli bir inovasyon ayrıcalığı da taşıyor.