Kırıkkale Çorum Samsun hızlı tren projesinde son durum burada!

Kırıkkale Çorum Samsun hızlı tren projesinde gelinen son noktayı öğrenmek için tıklayın.

Kırıkkale Çorum Samsun hızlı tren projesinde son durum burada!

Türkiye’nin birçok noktasına yapılacak hızlı tren projelerinden biri olan Kırıkkale Çorum Samsun hızlı tren projesinde son durum belli oldu. Hattın kesin proje çalışmalarının 2015 yılı içerisinde başlatılması planlanıyor. Toplam 279 kilometrelik uzunluğa sahip olacak hat için mühendislik ve uygulama projesi konusunda 10 milyar liralık bütçe ayrıldığı belirtildi. 5 milyar dolara mal olması planlanan Kırıkkale Çorum Samsun hızlı tren projesinin gerek ticarete gerekse ihracata kolaylık sağlayacağı öngörüler arasında.

Kırıkkale Çorum Samsun hızlı tren projesinde son durum burada!

Diğer hızlı tren projeleri ne aşamada?

Öte yandan Yerköy-Aksaray-Ulukışla ve Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren projelerinde de proje çalışmalarına yine 2015 yıl içinde başlanılacak. Kars- Bakü-Tiflis demiryolu hattına bağlanması beklenen proje ile 710 kilometre demiryolu ağı örülecek. Diğer bir kesin proje çalışmasına ise Eskişehir’den başlanacak. Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Antalya hattı faaliyete geçtiği zaman turizm açısından stratejik bir hızlı tren hattına kavuşulmuş olunacak.

Bu hatla Türkiye’nin en büyük turizm şehirlerinden Antalya; İstanbul ve Bursa’ya da bağlanmış olacak. 423 kilometre uzunluğunda olacak hatta trenler, maksimum 250 kilometre hızda gidecek. Proje için 9 milyar 180 milyon liranın ayrıldığı belirtiliyor. 2014 yılında proje için ÇED onayı alınan Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren hattı için de proje çalışmalarına başlanılıyor. Proje için 5 milyar lira kaynak ayrıldığı belirtiliyor.