Kışlalarda beklenen hareketlilik başladı

Başbakan Binali Yıldırım'ın "kent dışına taşınacak" açıklamasını yaptığı kışlalarda hareketlilik dakikalar önce başladı. 68. Mekanize Zırhlı Tugay'ı Tekirdağ'a doğru yola çıktı

Kışlalarda beklenen hareketlilik başladı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kent dışına taşınması gündeme gelen askeri birimlerde hareketlilik dakikalar önce başladı. Başbakan Binali Yıldırım'ın "şehir dışına çıkarılacak" açıklamasının ardından, 68. Mekanize Zırhlı Tugay'ı bugün, düzenlenen askeri törenin ardından yola çıktı. Tugay, bundan sonraki görevini Tekirdağ'da sürdürecek.

İlk adım atıldı
15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasının ardından, Hükümet'in, hareketliliğin yaşandığı kışlaların şehir dışına taşınacağı yönündeki açıklamaları hayata geçiyor. Bugün gerçekleştirilen Askeri törenle yola çıkan 66. Mekanize Zırhlı Tugay'ı, Çorlu'ya doğru konvoy halinde yol almayı sürdürüyor. 

Tank'ın kentin içinde ne işi var
Kışlaların taşınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, darbe gecesinde sokaklara tank çıkaran kışlaların şehir dışına çıkarılacağını dile getiren Başbakan Binali Yıldırım: "Mamak ve Etimesgut'ta bulunan kışlalar Polatlı'ya gidecek. İstanbul'da Maltepe ve Hasdal kışlaları ise Çorlu ve Trakya'ya gidecek. Tank'ın kentin içinde ne iyi var..." demişti. 

Askeri araziler ne olacak?
Askerlerin şehirlerdeki kışlaları terk etmesinin ardından bu arazilerin ne olacağı konusu da tartışılmaya başlanmıştı. Kent planlamacıları, kentin en değerli arazilerinin kamu yararına uygun biçimde düzenlenmesi gerektiğini vurgularken, Hükümet tarafı, özellikle kışlaların taşınma masraflarını karşılanması adına ticarete açılacağı yönünde demeçler veriyor. Yalnızca Kara Havacılık Okulu'nun transferinin 150 milyon TL'yi bulduğunu saptayan yetkililer, söz konusu masraflerın da Hazine tarafından karşılanmasının olanaksız olduğunu belirtiyor