KKTC gayrimenkul pazarında "döviz" fırsatı

KKTC yönetimi tarafından dünya ekonomilerinde yaşanan olumsuz etkenlerin gücünü azaltmaya yönelik kararlar kapsamında inşaat sektöründe avantajlı bir döneme girildi. Ülkede, tapu devir harç ve stopajlarda 90 gün süreyle sabit döviz kuruna geçildi

KKTC gayrimenkul pazarında

Dünya ekonomilerinde yaşanan olumsuz göstergelerin etkisini azaltmaya yönelik olarak bir dizi önlem alan KKTC yönetimi, inşaat sektörü için de önemli bir avantaj dönemi yarattı. Kuzey Kıbrıs'ta 90 gün süreyle tapu devir harç ve stopajlarda sabit kura geçildi.

Kıbrıs konut sektöründe avantajlı dönem
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Kıbrıs ERA HB Direktörü Hüseyin Sadeghi, devlet tarafından alınan kur sabitleme adımının alıcılar için dikkate değer bir fırsat yarattığını belirterek, yatırımcılar için Kuzey Kıbrıs'ın önemli bir alternatif haline geldiğini söyledi. Sadeghi:

"Bu uygulamayı fırsata çevirme zamanını kaçırmamak gerek. Kıbrıs'ta yapılacak alımlar, alıcılara 90 günlür kur indiriminden yararlanma fırsatı sunacak. Ayrıca kiracılar için de devletin teşvikte bulunduğu TL üzerinden kira sözleşmesi yapma fırsatı doğdu" dedi.

KKTC Pazarına Arap ilgisi büyüyor
2015 yılında Ruslar'ın ve Arap ülkelerinden gelen yatırımcıların Kuzey Kıbrıs konut pazarına ilgisinde ise artış gözlemleniyor.Şu anda ismi gizlenen büyük şirketlerin temsilcilerinin Girne ve Magosa bölgesinde emlak alımlarına başlarken, Araplar da lüks ve teknoloji ağırlıklı konutlara büyük ilgi gösteriyor. Kıbrıs Konut piyasasında Araplara yönelik lüks villa satışı kaleminde önümüzdeki süreçlerde ciddi hareketlilikler bekleniyor. Diğer taraftan casino yatırımlarında da önemli girişimler kaydediliyor. 

 

KKTC gayrimenkul pazarında

 

Bir öğrenci ülkesi: KKTC
Kıbrıs emlak ve turizm pazarındaki hareketliliğin bir diğer sebebi olarak gözüken öğrenci yoğunluğu da Kıbrıs'ı bir "eğitim adası" haline getiriyor. Eğitim için 1.2 milyar dolarlık yatırım yapan Yakın Doğu Üniversitesi'ne ek olarak yapılacak yatırımlarla, 201-15 sezonunda 70 bin olarak açıklanan rakamların önümüzdeki 10 yıl içerisinde 200 bine çıkması hedefleniyor. 

Kıbrıs'ta gayrimenkul fiyatları

  • Girne beyaz bölgede yer alan arsaların metrekare fiyatları 350-400 sterlin arasında değişiyor
  • Girne'de yer alan dairelerin metrekare fiyatları 650 sterlinden başlıyor. Kalite ve kat standartlarına göre yükselme gösterebiliyor.
  • Girne ve civarında yer alan, Zeytinlik, Bellapais, Çatalköy, Ozanköy, Edremik gibi bölgelerde altyapısı hazır arsa ve arazi fiyatları, metrekare bazında 120 sterlin olarak işlem görüyor. 
  • Girne'nin batısında yer alan Alsancak, Lapta ve Karşıyaka gibi bölgelerde arsa ve araziler metrekare başına 100 sterlinden değer görüyor. Bu bölgelerde konut fiyatları konumu ve manzarasına göre 80 sterlin olarak değerlendiriliyor.