KKTC'den sektör için kritik hamle

Tüm dünyayı sarsmaya başlayan ekonomik krizin olumsuz etkisini azaltmak için harekete geçen KKTC, inşaat sektöründeki tapu devir harç ve stopajlarda 90 gün süreyle sabit kura geçme kararı aldı

KKTC'den sektör için kritik hamle

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tüm dünyayı sarsmaya başlayan ekonomik krizin, konut sektörü üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaya yönelik kritik bir hamle yaptı. Ülkede tapu devir harç ve stopajlarında 90 gün süreyle sabit kura geçildi. 

Döviz kurlarını sabitleme hamlesi
Ekonomik verilerdeki olumsuz etkileri minimuma indirme amacıyla ülke içinde döviz kurlarını sabitleme kararı alan KKTC, inşaat sektörü içinde de tapu devir harçları ve stopajlarında 90 günlük sabit kur kararı aldı. Söz konusu gelişmeyi değerlendiren Kıbrıs ERA HB Gayrimenkul Direktörü Hüseyin Sadeghi, yatırımcı için önemli bir fırsatın ortaya çıktığını söyledi.

KKTC'den sektör için kritik hamle

Yatırımcı için büyük fırsat
Sadeghi, söz konusu uygulamanın fırsata çevrilmesi yönünde önerilerde bulunarak:

"Kıbrıs'ta yatırım yapacak alıcalar, bu 90 günlük kur indiriminde yararlanabilir. KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, inşaat sektöründe de kur artışında dolayıyaşanabilecek olumsuzlukları minimize etme adına tapu devir harçları ve stopajlarında 90 gün süreyle sabit kur uygulamasına gidileceğini açıkladı..." dedi.

Sadeghi, Başbakan Kalyoncu'nun gerçek tüzel kişilerin yapmış olduğu kira sözleşmelerinin Türk lirası üzerinde yapılmasını teşvik eden sözlerini anımsatarak, uygulamayla birlikte sözleşme bedelinin yüzde 10'u olan kira stopajının TL sözleşmelerde yüzde 7'ye düşürüldüğünü söyledi. Böylece üç aylık süre zarfında tapu devir harcı ve stopajlar düşük kur üzerinden ödenebilecek....