Klima satışları, geçen yılki dönemine göre yüzde 91 arttı

Sahibinden.com'un verilerine göre, 2013 yılının ilk beş ayında gerçekleşen klima satışları geçen yılın ilk beş ayına göre yüzde 91 artış kaydetti

Klima satışları, geçen yılki dönemine göre yüzde 91 arttı

01 Temmuz 2013 / emlakwebtv 
Sahibinden.com'dan yapılan açıklamaya göre, klima fiyatlarında değişiklik gözlenmezken, en çok satılan klima markası Arçelik oldu. Arçelik’i sırasıyla Beko, Vestel, Airfel ve Demirdöküm izledi.

En çok klima İstanbul’da satılıyor
Açıklanan verilere göre, en çok klimanın İstanbul’da satıldığı kaydedildi. İstanbul’u sırasıyla İzmir, Antalya, Ankara ve Bursa izlerken, en çok klima satışının mayıs ayında gerçekleştiği gözlendi.

Duvar tipi Klima ilk tercih oldu
Gerçekleşen satışlarda, tüketicilerin ilk tercihi olan duvar tipi klimaların satışları yüzde 78,5 oranında gerçekleşti. Salon tipi klima satışlarında artış gözlenirken, geçtiğimiz yılın ilk altı ayında tüm klima satışları içindeki payı yüzde 13,1 olan salon tipi klimaların payı bu yıl yüzde 15,2’ye yükseldi. Klimaların kapasitelerini ifade eden güç birimi British Thermal Unit (BTU) bazında, bu yıl da en çok talep gören 12 bin BTU klimalar oldu. Tüm satışlar içinde 12 bin BTU klimaların satışları geçtiğimiz yıl yüzde 24’lük bir orana sahipken, bu yılki pay yüzde 29’a ulaştı. 2012’ye göre satışları azalan 24 bin BTU klimaların oranı yüzde 28’den yüzde 23’e geriledi.