Koç Holding'in marina alımları reddedildi

Koç Holdingg'in Beta Marina Liman ve Çekek İşletmesi AŞ ile Pendik Turizm Marina Yat ve Çekek İşletmesi AŞ'nin hisselerinin tamamını satın alma girişimi Rekabet Kurulu tarafından reddedildi.

Koç Holding'in marina alımları reddedildi

Rekabet Kurulu, Koç Holding'e bağlı Setur Servis Turistik AŞ'nin  Meta Marina Liman ve Çekek İşletmesi AŞ ve Pendik Turizm Marina Yat ve Çekek İşletmesi AŞ'nin hisselerini devralmasına izin vermedi. Setur Servis Turistik AŞ'nın söz konusu işletmelerin hisselerinin tamamını devralmaya yönelik nihai incelemeyi tamamlayan Rekabet Kurulu, işlemi "piyasadakaki rekabetin" önemli ölçüde azaltılmasına yol açacak niteliğiyle kabul etmedi. 

Rekabetin azalmasına karşı önlem
Rekabet Kurumu söz konusu kararı, Koç Holding AŞ'nin İstanbul City Port Marina olarak tanımlanan ilgili pisada hakim duruma gelmesinin engellenmesi ve bu sayede de piyasadaki rekabetin önemli ölçüde azaltılmasına yol açacak nitelikte olması gerekçesiyle aldı. İstanbul City Port, Büyükada'ya 6 mil uzaklıkta ve 11 yüzer iskele üzerinde 752 bağlama kapasitesiyle çalışıyor. 

Beta Marina Liman Yat ve Çekek İşletmeciliği
Setur'un satın almak istediği Beta Marina 20017 yılında kurulmuştu. Yıldız Holding ve Kökler yatırım Holding ortaklaşalığındaki Marina'nın yönetim kurulu başkanlığını ise Hüseyin Avni Metinkale yürütüyor. 

Firma Bilgisi: Koç Holding