Kolej arazisini Yıldırım aldı

Ataşehir'de yer alan Fenerbahçe Koleji'ne ait arazinin ihalesini Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım kazandı

Kolej arazisini Yıldırım aldı

Ataşehir'de yer alan Fenerbahçe Koleji'ne ait arazinin dün yapılan ihalesini Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım kazandı. Aziz Yıldırım'ın 70 milyon TL'ye aldığı araziye, kurulacak üniversitenin ilk kampüsünün yapılacağı belirtiliyor.

En yüksek teklifi Yıldırım verdi
İstanbul Defterdarlığı tarafından açılan, Fenerbahçe Eğitim Kurumları'nın üzerinde bulunduğu Ataşehir arazisinin satış ihalesini 70 milyon TL'lik teklif veren Aziz Yıldırım aldı. İhale sonrasında bir açıklama yapan Yıldırım, 'bugünün koşullarında en yüksek bedeli verdiklerini' belirterek: '26 milyon civarında bir değer olduğunu düşünüyorduk. Ancak yapacak bir şey yok.' şeklinde konuştu. 

Aziz Yıldırım

İhalenin yapıldığı binada yaklaşık 1 saat kalan Aziz Yıldırım, taraftarların arazinin satılmasına yönelik tepkilerinin takipçisi olduklarını belirterek, Fenerbahçe'nin araziyi 20 senedir kiraladığını, kiralama süresinin sonlarına doğru Milli Eğitim Bakanlığının bu okula kendilerinin ihtiyaç duyduğunu açıkladığını söyledi. Yıldırım: 'O zaman bize satın!' dedik. 30 trilyonla (30 milyon lira) başlayan pazarlık 50 trilyona çıktı. 6 ay önce ihaleye çıkardılar. Sonra vazgeçtiler. Şimdi 70 trilyona ihaleye çıkardılar. Biz de aldık. Biz işgalci değiliz. Süresi dolduğu için, uzatılmadığı için kanunen uzatabilirlerdi; ama uzatmadılar' dedi.

Nasıl ödeyeceğiz bilmiyorum
İhale çıkışında taraftarların ilgisiyle karşılaşan Başkan Aziz Yıldırım, bir taraftarın: 'İhaleyi aldık mı Başkanım?' sorusuna 'Aldık ama nasıl ödeyeceğiz bilmiyorum.' diyerek cevap verdi.

14 milyonluk teminat
Kapalı zarf usulüyle yapılan ihaleye katılan tek kurum olan Fenerbahçe, ihale teminat bedeli olarak 14 milyon TL yatırdı. Yasalara göre Fenerbahçe ihale bedelini 2 seneye yayarak ödeyebilecek.