Kolin termik santral için başka bir yer buldu

Soma'nın Yırca mahallesindeke termik santral girişimi mahkemeler tarafından iptal edilen Kolin şirketi, bu kez de Türkpiyale ve Kayrakaltı köyleri arasında kalan bölge için girişimlerine başladı

Kolin termik santral için başka bir yer buldu

Manisa-Soma ilçesi Yırca mahallesindeki Termik Santral projesi kapsamında 7 bine yakın zeytin ağacının kesilmesi girişimi nedeniyle ülke gündemine oturan Kolin şirketi, yeni proje alanı için Türkpiyale-Kayrakaltı köyleri arasındaki arazide karar kıldı. Firma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurularını yaptı

Yırca'da Termik Santrale iptal kararı 
Kolin Firması
'nın 7 Kasım'da ağaç kesimi yapmak üzere Yırca Mahalesine ağaç kesim ekiplerini göndermesi ve yüzlerce ağacı sökmesinin ardından başlayan hukuki süreç tartışmalara neden olmuştu. Tüm müdahalelere ve yöre halkının karşı girişimlerine rağmen 6 bin 666 adet ağacın kesimini tamamlayan Kolin firmasına karşı Danıştay 6'ıncı Dairesi "acele kamulaştırma" için yürütmeyi durdurma kararı vermişti. ÇED Olumlu Kararı'na karşı da Manisa İdare Mahkemesi'nin iptal kararı ve sonrasında da Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu'nun kararıyla Kolin firması Termik santral için başka bir yer arayışına girmişti. 

Kolin firmasının yeni yeri: Türkpiyale ve Kayrakaltı köyleri
Danıştay kararının ardından Termik Santral için başka bir yer arayışına giren Kolin, Türkpiyale ve Kayrakaltı Köyleri'nin arasında kalan arazide karar kıldı. Bölgede arazi alımlarını tamamlayan ve ÇED Raporu için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvurusunu tamamlayan şirketin önümüzdeki günlerde inşaata başlayabileceği vurgulanıyor. 

Karşı mücadele sürüyor
Yırca Köylüleri için avukatlığını sürdüren Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, Termik Santral girişiminin Manisa'yı yaşanması imkansız bir yer haline getireceğini vurguladı. Bayram: "Çevre Bakanlığı'ndan yeni bir termik santral içini izin süreci başlatılmış. Kömür yakıtlı termik santraller, çok ciddi olumsuz sağlık etkisi ve doğaya geri dönüşümü mümkün olmayan zarar verir. Soma özelinde düşündüğümüzde Soma'da hava kirliği ciddi orandadır. Soma'da her eve gittiğinizde hava kirliğine bağlı hastalıkları nedeniyle solunum cihazıyla yaşayan insanları görürsünüz. Çünkü Soma'da hali hazırda mevcut Soma termik santrali bütün ilçeyi etkisi altına alan kirlilik yaratmaktadır. Bu nedenle Soma'da ikinci bir kömür yakıtlı termik santralin yapılması bu hastalıkları çoğaltacak ve Soma'ya zarar vermeye devam edecektir" dedi.