“Konut alacaklar sözleşmeyi iyi okumalı”

Elit Yapı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çelik dövizdeki büyük yükselişin getirdiği maliyet artışının inşaat sektörünü de olumsuz etkilediğini söyledi

“Konut alacaklar sözleşmeyi iyi okumalı”

01 Şubat 2014 / emlakwebtv
Artan döviz fiyatları, ekonomide yaşanan gelişmeler inşaat sektöründe maliyet artışlarına sebep oldu. Beytepe’de büyük ölçüde tamamlanan Elit Royal Residence’i hayata geçiren Elit Yapı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çelik, bu aşamada konut alacaklara çeşitli uyarılarda bulundu.

Çelik: “Dövizdeki büyük yükselişi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi”
Artan döviz fiyatlarından etkilenen konut sektöründe maliyet artışına neden oldu. Ocak ayının ekonomi açısından oldukça hareketli geçtiğini hatırlatan Çelik, “Ekonominin lokomotifi olarak da bilinen inşaat sektörüne yazık ki bu süreçte sarsıldı. Dövizdeki büyük yükselişin getirdiği maliyet artışı çok sayıda sektörü olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi” dedi.

Bazı inşaatların durma noktasına geldiğini ifade eden Çelik, mevcut ekonomik durumda konut almayı planlayanlara dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Çelik şöyle devam etti: “Kaliteli bir firma her zaman kazanır ve kazandırır. Bu nedenle konut almayı düşünenlerin firmaların geçmişlerini, yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri işleri iyi incelemeleri gerekli. 1988 yılından bu yana Başkent’in neredeyse her bölgesinde binalar yapan bir firma olan Elit Yapı olarak, ekonomik belirsizlik dönemlerinde bile hedeflediğimiz doğrultuda ilerlemeyi başardık. Elit Royal Residence’da da bu çizgide ilerlemeye devam ediyoruz.”

Çelik: “yapılan alım-satım sözleşmesini iyi okuyun”
Çelik, konut alanların satış sırasında yapılan alım-satım sözleşmesini iyi okumaları gerektiğini vurgulayarak, “Sözleşmeye dikkat edilirse istenmeyen durumlar yaşanmaz. Çünkü bu sözleşmelerde konutlarda kullanılacak tüm malzemeler listelenmek durumunda. Maliyetin artması bu listede de değişiklik yaşanmasına neden olabilir. Konut alacakların alım-satım sözleşmelerini titizlikle okuması, ekonomik belirsizlik ortamında yaşanabilecek yanıltmaların önüne geçebilir” diye konuştu.