Konut alacakların psikolojisi bozulmamalı

Sur Yapı Başkanı Altan Elmas, konut alıcılarını yakından ilgilendiren KDV artışı ve emlak alım satım harçlarındaki muhtemel artışı değerlendirdi

13 Eylül 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
Emlakwebtv Genel Yayın Koordinatörü Bülent Yoldaş’ın sorularını yanıtlayan KONUTDER İcra Kurulu Üyesi ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Konutta KDV artışını düzenleyen yasadan, emlak alım satım harçlarının artırılmasına, inşaat sektöründe düşük gelen büyüme rakamlarından, ekonomide ki soğutma politikalarına kadar birçok konuda açıklama da bulundu.

Konutta KDV oranlarının artırılmasının yaratacağı yükü, ne tüketicilerin ne de sektörün kaldıramayacağına dikkat çeken Altan Elmas, “Yasa çıkmadan önce Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile KONUTDER İcra Kurulu üyeleri olarak bir görüşme gerçekleştirdik. Sektörün durumunu tüm verileriyle ortaya koyduk ve bu düzenlemenin yararsız olduğunu, sektöre zarar vereceğini anlattık. Kendisi de bu düzenlemenin bir uygulama yasası değil yetki yasası olduğunu kaydetti. KDV oranlarının tahmini olarak gelecek 5 yıl içinde değişmeyeceğini umuyorum” dedi.

Konutta KDV artışının, başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği ile de çeliştiğine değinen Altan Elmas, “Bir yandan kentsel dönüşüm diyeceğiz, diğer yandan konutta yüzde 18 KDV diyeceğiz… Bu tezat bir durum” dedi.

Altan Elmas, emlak alım satımlarında alınan harçların artırılmasına yönelik girişimlere ilişkin de, “Emlak harçlarındaki artış tutar olarak büyük bir rakama tekabül etmiyor. Ancak artış lafı bile piyasayı olumsuz etkiliyor. Nasıl ki, kriz döneminde hükümet harçları 3 ay süreliğine sıfırladığında psikolojik etki olarak konut, gayrimenkul sektöründe bir canlanma yaşandıysa, şimdi de psikolojik etkiyle gayrimenkul sektörü yara alır” dedi.

Altan Elmas, 2. Çeyrekteki inşaat sektörü büyüme rakamlarındaki düşüklüğün, ekonominin soğutulmasına yönelik politikalara bağlayarak, ekonominin haklı olarak soğutulmaya çalışıldığını ancak, bu soğutmanın fazla olduğunu kaydetti. Elmas, 3. Çeyrekte küçülme beklediğini, son çeyrekte ise büyüme rakamı göreceklerini belirterek, yıl ortalamasında inşaat sektörünün yüzde 2’ler seviyende büyüme kaydedeceğini ifade etti.. Merkez Bankası’nın faiz politikasını biraz gevşetmesi gerektiğine işaret eden Altan, böylelikle yeniden bir canlanmanın yakalanabileceğini söyledi.