Konut alıcısı, borçlanmaya karşı temkinli

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Kasım 2015 dönemine ait Konut Satış Verileri, yatırımcının ipotekli alımlara karşı temkinli olduğunu gösterdi.

Konut alıcısı, borçlanmaya karşı temkinli

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Kasım 2015-Konut Satış Verileri, konut borçlanma yoluyla konut alımına karşı temkinli bir tavır gösterdiğini ortaya koydu. Başta seçim atmosferi, siyasi belirsizlikler ve döviz kurundaki ani dalgalanmalar ve faizdeki hareketliliğe tepki gösteren yatırımcının, peşin alımlara yöneldiği gözükürken, ipotekli satışlarda da azalma kaydedildi.

Erol: "İpotekli satışlarda yüzde 23 düşüş"
Keller Williams Tükiye Ülke Direktörü Emre Erol Kasım 2015 döneminde ipotekli konut satışı kategorisinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23'lük bir düşüş yaşandığını hatırlatarak, bu durumu siyasi belirsizlikler, seçim atmosferi ve döviz kurlarındaki ani hareketliliğe karşı yatırımcının tepkisi olarak youmladı.

Kasım 2015'te kaç konut satıldı. Öğrenmek için tıklayınız...

Faizler iyileşmezse, ipotekli satış artmaz
Erol, Kasım ayında Türkiye genelinde 28 bin 553 ipotekli konut satışının gerçekleştiğini vurgulayarak:

"Rakamlar Kasım ayında ilk satışların geçen seneye oranla arttığını, ikinci el satışların  ise azaldığını gösteriyor. Bu durum ise yatırımcının bankalara borçlanmak yerine nakit alımlar yaptığını veya müteahhit ya da proje geliştiricileri ile anlaşmaya vardığına işaret ediyor. Faizlerde düşüş yaşanmadığı sürece ipotekli satışlarda da artış gözlemlenmeyecek.”  ifadelerini kullandı.

Döviz değer kazandı, ilgi büyüdü
Yabancı firmaların aksine bireysel yabancı yatırımcıların konut alımında düşüş yaşandığını vurgulayan Erol, Türk lirasının döviz karşısındaki değer kaybının da bu alımlarda etkili olduğunu belirtti. Erol, yabancı yatırımcının ilgisinde dünya çapında geliştirilen proje niteliğinin de etkili olduğunun da altını çizdi.

Açıklamasında yıl sonu kampanyalarıyla birlikte konut sektörünün daha da hareketleneceğini söyleyen Erol:

"Yıl sonunda yapılan kampanyalar, seneyi bitirmeden önce yapılan son yatırım hamleleri sebebiyle gayrimenkul sektörü yılın son aylarını oldukça hareketli geçirir. Özellikle son aylarda kurumsal şirketlerinde gayrimenkul sektörüne yatırımlarında bir artış yaşanır..."  dedi.