Konut alımında tüketici hâlâ risk altında

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, yaptığı bir yazılı açıklamayla, Müteahhitlik Yasası'nın yürürlüğe girmesinden önce yapılacak alımlarda tüketici haklarının korunamayabileceğini söyledi

Konut alımında tüketici hâlâ risk altında

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, konut almak isteyen tüketici için risklerin devam ettiğini söyledi. Tellioğlu, Müteahhitlik Hizmet Yasası'nın yürürlüğe girmesinden önce, tüketici haklarının tam olarak korunamayacağını vurguladı.

Ön ödemeli konutlarda risk sürüyor
Yaptığı yazılı açıklama ile Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkındaki Yönetmeliğin dünkü Resmi Gazete'de yayınlanmasına rağmen, risklerin ortadan kalkmadığına değinen Tellioğlu: 'Bu yönetmelik, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girse ve bazı riskleri asgari düzeye indirmiş gözükse de sektörün içinde bulunduğu sorumsuzluktan dolayı, tüketici açısından, ön ödemeli konut almak hala risklidir.' dedi.

Yönetmeliğe maketten satışın gölgesi düşmüş
Maketten satış veya ön ödemeli konut satışı olarak bilinen yönteme ilişkin boşluğu doldurmak amacıyla çıkarılan yönetmeliği eleştiren Tellioğlu, tüketicinin hakkının bu şekilde korunamayacağını vurguladı. Tellioğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu

'Çünkü sektörde, sermayesi olan veya olmayan müteahhitlik yapmakta, söz konusu sözleşmeleri hazırlayıp, tüketicilere imzalatmaktadırlar. Burada önemli olan, sözleşmenin içeriği değil, mesleğin içinde bulunduğu sorumsuzluktur. Çünkü günümüzde 1 daireyi, birden fazla kişiye satıp, ortadan kaybolan bazı sözde müteahhitler vardır. Ayrıca, güvenli olmayan yapılar inşaat edip, can ve mal kayıplarına neden olan kimi müteahhitler de hala yeni konut inşa etmektedirler. Burada tüketiciyi güvence altına alınacak sözleşmeler olsa da kaybeden hem vatandaş, hem de ülke ekonomisi olmaktadır."

Müteahhitlik yasası artık çıksın
Tellioğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalıştığı Müteahhitlik Hizmet Yasası'nın artık çıkmasını beklediklerini de vurgulayarak: ' Bu taslak yasalaşırsa, Türkiye'deki müteahhit enflasyonu, sorumsuzluğu ve buna bağlı olarak, inşaatlardaki iş kazaları da ortadan kalkacaktır' ifadelerini kullandı.