Konut alımını belirleyen faktörler değişiyor

Nüfus artışı ve kentlerdeki trafik yükü, konut yatırımcısının geleneksel beklentilerden uzaklaşmasına neden oldu. Centrury 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uzel, ulaşım ve sosyal yaşam merkezlerine ulaşım kolaylık sunan konut projelerinin ön plana çıkmaya başladığını kaydetti

Konut alımını belirleyen faktörler değişiyor

Artan nüfus ile birlikte kalabalıklaşan şehir yaşamı ve trafik sorunu, gayrimenkul sektörünün temel belirleyicilerinden biri haline geldi. Konut alımında "başımızı sokacak bir çatı olsun başka bir şey istemeyiz" şeklinde özetlenebilecek geleneksel görüşlerin günümüzde bir geçerliliğinin kalmadığını söyleyen Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, özellikle ulaşım kolaylığı sunan ve sosyal yaşam alanlara yakın projelerin ön plana çıkmaya başladığını vurguladı.

Mega şehirlerde konut tercihleri
Yeni konut tercihlerinin kişinin yaşamını kolaylaştıran nitelikler üzerinde yoğunlaştığını söyleyen Uzel: "Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde konut alımı yapılırken artık metro, tramvay, metrobüs, havalimanı, deniz otobüsü, vapur iskelesi, çevre yollarına yakınlık gibi kriterler aranıyor. Bununla birlikte trafik sorunundan uzak, hayatın tam merkezinde, tüm gereksinimleri eksiksiz karşılayacak yerler olmasına da dikkat ediliyor..." dedi.

 

Konut alımını belirleyen faktörler değişiyor

 

Toplu ulaşım ve yaşam merkezlerine yakınlık
Uzel,  hayatın yoğun temposu içerisinden kendisine daha az vakit ayırma şansı bulan bireylerin, özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde toplu taşımaya ve temel ihtiyaçların karşılantığı merkezlere yakınlığı tercih etmeye başladıkları üzerinde de durarak:

"Yatırımcılar son yıllarda daha bilinçli ve ev almanın 'bir yaşam almak' anlamına geldiğini biliyorlar. Trafik sorunuyla karşılaşmamak için çalıştıkları işyerinin mümkünse evlerine yürüme mesafesinde olmasını tercih ediyorlar. Konut projelerinin içinde spor salonu, kuaför, market gibi sosyal ihtiyaçların karşılandığı yerlerin bulunması ve insanların bu noktalara tek bir asansörle ulaşabilmeleri de konut alımında tercih nedenleri arasında bulunuyor."

İnşaat firmalarının bu dönüşümün farkında oluduğun ve geliştirdikleri projelerde bu gerçekliği hesaba kattıklarını da sözlerine ekleyen Uzel, son yıllarda tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayan konut projelerinde de önemli bir artış gözlemlendiğini belirtti. özen gösteriyorlar.