“Konut alımları tekrar canlanacak!”

Yerel seçimler sonrasında belirsizliğin hakim olduğu sürecin sona erdiğini belirten Umut Durbakayım, konut alımlarının yeniden canlanacağını söyledi

“Konut alımları tekrar canlanacak!”

31 Mart 2014 / Emlakwebtv
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. “Her seçim döneminde olduğu gibi belirsizliğin bittiği ve gündemin netleştiği bir süreç başladı” diyen Durbakayım, “Ekonominin önündeki en büyük engelin ortadan kalkmasıyla toparlanma sürecinin başlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Durbakayım, sözlerine şöyle devam etti: “Nitekim puslu havaların en belirgin göstergesi olan dövizdeki gerilemeyi de bu sürecin başlangıcı olarak tanımlayabiliriz. Yakın zamanda faiz oranlarında da benzer bir düşüş eğilimi olmasını, ekonominin 30 Mart önce kararsızlığından sıyrılıp tekrar canlılığa kavuşacağını öngörüyoruz. Birkaç hafta içinde gayrimenkul sektöründe yeni lansman ve kampanyalar başlayacaktır. Ancak başlayacak yeni projeler ve kampanyalarda, seçim öncesinde dondurulan fiyatların serbest bırakılması şaşırtıcı olmayacak. Sonuç olarak yılın ilk çeyreğinde konut talebini donduran insanlar en az yüzde 5 daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalacak.”