Konut alırken dikkat edilmesi gereken 6 kural

Türkiye konut sektörünün önde gelen konut geliştiricilerinden Yıldırım Grup'un İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, konut almayı düşünen yatırımcıya "6N" kuralını anlattı.

Konut alırken dikkat edilmesi gereken 6 kural

Türkiye konut sektörü tüm sorunlara rağmen gücünü korumayı sürdürüyor.Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere sektördeki işlem hacmi tırmanışını sürdürürken, uzmanlar da konut yatırım yapmayı planlayan vatandaşlara önerilerde bulunmaya devam ediyor. Türkiye'nin en önemli konut geliştiricilerinden Yıldırım Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, konut yatırımcısı için klavuz niteliği taşıyan "6N kuralını" anlattı.

Konut alırken dikkat edilmesi gereken 6 kural

1- Lokasyon analizi: Konut yatırımcısının dikkat etmesi gereken ilk unsuru "lokasyon" olarak açıklayan Yılıdır Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, "Alınacak olan konut, oturum düşünülerek alınıyorsa aile bireylerinin sosyal yaşam beklentisi, konutun merkezi lokasyonlara yakınlığı ve genel ulaşım olanakları gibi detaylar gözden geçirilmeli." dedi. Yıldırım yatırımlık tercihlerde ise konutun bulunduğu bölge özelinde getirdiği fırsatların mutlak surette masaya yatırılması gerektiğine dikkat çekerek:  "Alınacak konutun; okul, alışveriş merkezi, toplu taşıma, hastane gibi merkezlere yakınlığına dikkat edilmeli. " ifadelerini kullandı. 

2-Depreme dayanıklılık analizi: Türkiye'nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğunu ve bu noktada konut seçiminde zemin etüdünün büyük önem taşıdığını vurgulayan Yıldırım: "Doğru işçilik ve konutun deprem standartlarına uygun bir şekilde üretilip üretilmediği mutlaka kontrol edilmeli." dedi

3-Kaliteli malzeme seçiminin önemi: Konut seçiminde öne çıkması gereken bir diğer faktörü de konut inşasında kullanılan malzemenin kalitesi olduğunu söyleyen Yıldırım: " Bu noktada tercih edilen camlardan, kapılara hatta beton harcına kadar her detay titizlikle incelenmelidir. " şeklinde konuştu. 

Konut alırken dikkat edilmesi gereken 6 kural

4- Kat mülkiyeti problemi ve iskanlı daire tercihi: Konut yatırımcısına kat mülkiyeti ve iskan konularında sorunsuz yönelimlerde bulunmaları tavsiyesinde bulunan Yıldırım, konut ile ilgili olarak tapu kaydınını mutlak biçimde kontrol edilmesi gerektiğine de dikkat çekti. Yıldırım, yatırımcıların tapu müdürlüğüne gidere, kira, şerh, haciz gibi durumların söz konusu olup olmadığının araştırılması gerektiğine de vurgu yaparak: " Yapı kullanım izni olup olmadığı da mutlaka araştırılmalıdır. " şeklinde konuştu. 

5-Maket üzerinden satışlara dikkat: Yıldırım, satın alınması planlanan konutun maket üzerinden incelenmek suretiyle yapılan değerlendirmelerin yanlış olduğunu belirterek:  "Alınacak olan projenin maket üzerinden satışının gerçekleştirilmemesi gerekiyor. " dedi. Maket üzerinden konut alınmasının ardından proje tesliminde farklı durumlarla karşılaşma olasılığına dikkat çeken Yıldırım: "Proje tesliminde farklı bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız; mutlaka net ve brüt alan konusunda netlik sağlamanız ve nasıl bir yapıya sahip olduğunuz konusunda netlik kazanmanız gerekiyor." dedi. 

6-Satış protokollerinde dikkat edilmesi gereken hususlar: Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, satın alınacak konutu sosyal alanları ve otopark gibi unsarlarının da ücrete tabi olup olmadığının satın alma öncesinde netliğe kavuşturulması gerektiğine de dikkat çekerek: " Satın alınacak olan evin sosyal alanlarının ve otopark gibi unsurların ücrete tabi olup olmadığı ve aidat stratejisine dair planlamalar önceden öğrenilmelidir." ifadelerini kullandı. 

Firma Bilgisi: Yıldırım Yapı Grubu