Konut almakta, yazı fırsata çevirebilirsiniz

“Uzun vadede konutun hala iyi bir yatırım aracı oldu için konut almak isteyenler Ramazan ve yaz dönemindeki durgunluğu fırsata çevirebilir”

Konut almakta, yazı fırsata çevirebilirsiniz

02 Ağustos 2013 / emlakwebtv
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut faizlerindeki artışlardan sektörün uzun vadede etkilenmeyeceğini söyledi. Hamit Demir, “Konut faizleri arttığında, ilk etapta Türkiye’de doğal bir durgunluk yaşanıyor. Geçtiğimiz dönemlerde faiz oranları yüzde 0.63 seviyelerine kadar gerilemişti. Daha sonrasında yine hareketli bir süreç yaşandı ve 12 Temmuz 2013 tarihinde 101 milyar 752 milyon TL olan konut kredisi hacmi, 19 Temmuz 2013’te 102 milyar 170 milyon TL'ye ulaştı. Konut kredilerinde bir hafta içinde yüzde 0.41’lik büyüme ile 418 milyon TL artış yaşandı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla konut kredilerinde haftalık yüzde 0.08 düzeylerinde büyüme gerçekleşti. Konut kredilerinde 3-5 puan bile tüketicilerin fikirlerini değiştirmeye yetiyor” dedi.

Demir: “Bankalar tüketicilere büyük kolaylık sağlıyor”
Bankaların konut almak isteyenlere büyük kolaylık sağladıklarını dile getiren Demir, “Bankalar artık faiz oranlarını sabitliyorlar. Aksi durum meydana gelip faiz oranları düştüğünde ise tüketiciler borcunu yapılandırabiliyor” diye konuştu.

Demir: “Yaz ve Ramazan, konut almak için büyük fırsat”
Konutta yaşanan bu dönemi konut almak isteyenlerin avantaja dönüştürmesi gerektiğini savunan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut almak isteyenlerin Ramazan ve yaz dönemindeki durgunluğu fırsata çevirmeleri önerisinde bulundu. Demir, tüketicilerin konut alacakları firmayı iyice araştırıp seçtiğinde, uzun vadede konutun hala iyi bir yatırım aracı olduğunu söyledi.

Demir: “Faizler 1’in altında olursa, tüketiciler daire satın alabilir”
Faiz oranları düştükçe tüketicilerin alım gücünün arttığına dikkat çeken Hamit Demir, “Faiz oranları, yüzde 1’in altında olduğunda tüketiciler konut almaya daha sıcak bakıyorlar. Ancak, faiz oranları 1’in üzerine çıktığında hem inşaat sektörü, hem de tüketiciler bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor” dedi.
Faiz oranındaki dalgalanmanın sadece sıfır projeleri değil, ikinci el konut sektörünü de etkilediğini söyleyen Hamit Demir, “Faiz oranlarının sürekli yükseleceğini ve bir yükseliş trendine gireceğini düşünmüyorum. Bunun bir geçiş dönemi olduğunu söyleyebiliriz. 2013 yılının sonu ve 2014 yılının başlarına doğru faiz oranlarının düşüş göstereceğini öngörüyorum” diye konuştu.

Demir: “Bu bölgelerin yıldızı parlayacak”
Gelecek dönemde İstanbul’da öne çıkan bölgeleri değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “Önümüzdeki yıllarda Beylikdüzü, Bahçeşehir, Büyükçekmece ve Çatalca gibi bölgelerin yıldızı parlayacak. Bunların arasında ise Beylikdüzü’nün çok farklı bir yeri olacak. Hükümetin hızla gerçekleştirmek istediği Kanal İstanbul, 3 üncü köprü ve havaalanı projeleri bu bölgelerin değerine değer katacak” dedi.

Demir: “Nitelikli konutları tercih edin”
İstanbul’dan konut almak isteyenlere önemli tavsiyelerde bulunan Hamit Demir, “İstanbul’un en büyük sorunları arasında ulaşım ön plana çıkıyor. Hükümetin yine bu sorun ile ilgili ciddi çalışmaları devam ediyor. İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna artık metro ve metrobüsle ulaşım sağlanıyor. Bu ulaşım hizmeti de konut fiyatlarını artırıyor. Artık tüketiciler ulaşımı kolay evleri tercih ediyorlar. Bu tercihlerini yaparken, satın almak istedikleri konut, ağırlıklı olarak ikinci el oluyor. Bu tercih de birçok riski aslında beraberinde getiriyor. Metro ve metrobüs aksları üzerinde konut almak isteyen vatandaşlarımız almak istedikleri konutu çok iyi araştırmalılar. Yapıların iskeletleri, sağlamlığı ve durumu çok iyi analiz edilmeli. Çocuklu ailelerin oyun alanları olan konutları, otoparkı olan binaları tercih etmeleri son derece önem arz ediyor. Bu donatılara sahip projelerin metrekare fiyat aralığı 2 bin 500 ila 3 bin 500 TL arasında değişiyor. Biz Demir İnşaat olarak 500-600 daireden oluşan projelerimize en az 800-900 araç kapasiteli olmasına özen gösteriyoruz. Öte yandan İstanbul’da ciddi oranda bir arsa stoğu var. Bu stok, kentsel dönüşümle ortaya çıkan alanlarla daha da artacak. Arsa fiyatlarının da önümüzdeki dönemlerde büyük değişiklikler göstereceğini sanmıyorum” dedi.