Konut değer kazanmayı sürdürüyor

Mayıs ayı itibarıyla ülke çapındaki yıllık konut fiyat artış oranı yüzde 13'e ulaştı. Satılık konut metrekaresi ortalama 2.214 aralığında...

Konut değer kazanmayı sürdürüyor

Tüm Türkiye'de Mayıs 2015 itibarıyla konut fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 13 düzeyine yükseldi. Hurriyetemlak.com tarafından yayınlanan verilere göre satılık konutlarda metrekare satış fiyat ortalaması 2 bin 214 olarak gerçekleşti. Kiralık fiyat artış oranının ortalama yüzde 9 düzeyinde gerçekleştiği konut piyasasında amortisman süresi ise 12 yıl ortalamasını tutturdu. 

Satılık konut fiyat artışında lider Antalya
Açıklanan verilere göre satılık konut fiyat artışında ilk sırayı yüzde 21 ile Antalya aldı. İstanbul'daki yıllık artış yüzde 15 düzeyinde gerçekleşirken, İzmir'de yüzde 12, Ankara ve Bursa'da da yüzde 8'lik artış oranına ulaşıldı.

En pahalı evler İstanbul'da
Metrekare başına en yüksek ortalama değer ise 3 bin 226 TL ile İstanbul'da kaydedilirken, İzmir bin 926 TL/metrekare ile ikinci sırada yer aldı. Antalya'da metrekare başına ortalama fiyat bin 636, Ankara'da bin 500, Bursa'da ise bin 250 TL aralığında seyretti. 

Kazanan ve kaybeden ilçeler
İstanbul'da konut fiyat artışları açısından en fazla değer kazanan ilçeler yüzde 13.3 ile Arnavutköy ve yüzde 8 ile Bağcılar oldu. İstanbul bazında değer kaybeden ilçeler yüzde 0.2 ile Bayrampaşa ve Güngören oldu... İzmir için en hızlı değer kazanan ilçeler arasında yüzde 9.6 ile Seferihisar ve yüzde 4.2 ile Çiğli yer alırken, Foça yüzde 2.6 ile enf azla değer kaybeden ilçe oldu. Antalya'da ise değer kaybeden ilçe kaydedilmezken, Kemer'de yüzde 3.3, Alanya'da ise yüzde 2.6'lık bir yükseliş yaşandı. Bursa ili sınırları içinde de konutun değer kaybettiği bir ilçe kaydedilmedi.  Bursa'da en fazla değer kazanan ilçeler yüzde 3.3 ile Mudanya ve yüzde 2.2 ile Osmangazi oldu. Ankara'da ise kimi ilçelerde sert değer kayıpları gözlemlendi. Özellikle Altındağ'da yüzde 5.4'lük bir kayıp yaşanırken, en yüksek artış yüzde 2.6 ile Polatlı'da yaşandı. 

Kiralık artış oranında İstanbul son sırada
Büyük şehirler arasında yapılan değerlendirmeye göre kira getirisi açısından yüksek artış yüzde 26 ile Antalya'da yaşandı. Sırasıyla İzmir'de yüzde 15, Ankara'da yüzde 13, Bursa ve İstanbul'da da yüzde 12 düzeyinde gerçekleşti.