Konut değer kazanmayı sürdürüyor

Haziran 2015 itibarıyla ülke çapında yıllık konut fiyat artışı yüzde 12 düzeyine yükseldi. Türkiye'de ortalama konut fiyatı, metrekare başına 2 bin 203 TL...

Konut değer kazanmayı sürdürüyor

hurriyetemlak.com tarafından yayınlanan Haziran 2015 Emlak Endeksi, yıllık konut fiyat artışının yüzde 12 düzeyinde gerçekleştiğini açıkladı. Satılık konutlarda metrekare satış fiyatı 2 bin 203 TL olarak gerçekleşti. Endekse göre kiralık konutlardaki yıllık artış yüzde 5 düzeyinde. Bu kategoride ortalama metre kare fiyatı ise 16 TL oldu. Türkiye genelinde amortisman süresi ise 12 yıl ortalamasında...

Rekor İstanbul'un
Endekse göre İstanbul'da satılık konutlarda metrekare ortalaması 3 bin 200 TL düzeyinde... Kiralik evlerin metrekare ortalamasının 20 TL'yi bulduğu şehirde, amortisman süreleri ise 13 yıl olarak belirlendi. İstanbul'da son bir ayda fiyatları en çok artan ilçe ise Sarıyer oldu. İlçede artış oranı yüzde 12.6 oldu. İkinci sıradaki Eyüp'de ise yüzde 5.9'luk artış yaşandı. 

Ankara'da ortalama fiyat metrekaresi bin 500 TL
Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 7 oranında artış gösterdi. Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1.500 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 8 lira. Amortisman süresinin 15 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Pursaklar var. İlçede satılık konut fiyatları son bir ayda yüzde 1,3, ikinci sıradaki Sincan’da yüzde 0,9 yükseldi. Üçüncü sırada yer alan Keçiören’de ise son bir aylık artış yüzde 0,6 ortalamasında.

İzmir'de yüzde 13'lük artış, amortisman süresi 17 yıl
İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 13 artarak 1.953 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 13 arttı ve metrekaresi 9 liraya ulaştı. İlde amortisman süresi ise 17 yıl. İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 7,8 artışla Foça alıyor. İkinci sıradaki Çeşme’de artış yüzde 4,8 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 2,9 artışla Güzelbahçe var.

Antalya'da yıllık artış yüzde 22
Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 22 arttı ve metrekaresi 1.667 lira oldu. Kiralık konutlara bakıldığında artış yüzde 21, metrekare ortalama fiyat ise 9 lira. Amortisman süresinin 16 yıl olarak belirlendiği Antalya’da fiyatı son bir ayda artan ilçeler sıralamasında; Manavgat yüzde 3,3 artış ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Konyaaltı’nda ise fiyatlar yüzde 2,9, üçüncü sıradaki Kemer’de ise yüzde 2,6 artış gösterdi.