Konut faizlerindeki düşüş sektöre ne kazandırır?

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Merkez Bankası faiz indirimi kararının konut sektörüne yansıma potansiyelini değerlendirdi. Erol: "Konut satışları yüzde 20 oranında artış gösterir..." dedi.

Konut faizlerindeki düşüş sektöre ne kazandırır?

Merkez Bankası'nın hafta içinde aldığı faiz indirimi kararının gayrimenkul sektörü açısından yankıları sürüyor. Söz konusu adımın özellikle konut kredisi oranlarındaki düşüşe vesile olmasını bekleyen sektör temsilcileri, bunu takip eden süreçte de konut satışlarındaki sıçramanın neredeyse kendiliğinden geleceği kanaatini taşıyor.

Faizler düşerse konut satış yüzde 20 artar
Süreci değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol,  orta ölçekli yatırımcının 1 seneye yakın bir süredir bekleme kararı almış olduğunu hatırlatarak, faiz indirimlerinin önümüzdeki süreçte konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına inmesine vesile olabileceği bilgisini verdi. Erol, bu durumda orta gelirli ve beyaz yakalı yatırımcılar için de iyi bir fırsat ortaya çıktığını vurguladı ve:

"Kredi avantajlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar makul oranda faiz ödeyerek ev sahibi olabilecek. Geçmiş yıllara baktığımızda konut kredisinin yüzde 1’in altında olduğu dönemlerde konut satış oranlarının konut adedi olarak olmasa bile yüzde açısından yüksek olduğunu gözlemliyoruz..." dedi

Konut satışlarında son durum... Ayrıntılar için tıklayın...

Kredili satışlarda düşüş uyarısı
2016 yılının ilk 2 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla kredili konut satışlarında önemli bir düşüş yaşandığını, bunun da bireylerin konut yatırımında uzun süreli borçlanmaya girmek istemediğinin ifadesi olarak okunması gerektiğini belirten Erol:

"Kredilerin düşmesiyle yatırımlar daha erişilebilir hale gelecek. Bu durumun hem maddi hem de psikolojik boyutu var. Kredilerdeki ufak değişimler bile yatırımcıyı harekete geçiriyor. Merkez Bankası’nın faizleri 50 baz puan düşürmesi piyasayı canlandıracak.” ifadelerini kullandı.