Konut finansmanında Kuveyt Türk önde gidiyor

Haziran sonu resmi verilerine göre konut finansmanı büyüme oranında Kuveyt Türk, sektörde birinci oldu

Konut finansmanında Kuveyt Türk önde gidiyor

Katılım bankası Kuveyt Türk, konut finansmanı büyüme oranında haziran sonu resmi verilerine göre sektörde birinci sırada yer aldı. Türkiye’de toplam konut finansman desteğinin yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 4,3 oranında artarak haziran sonu itibariyle 115 milyar lirayı aştığını söyleyen Kuveyt Türk Bireysel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral, bu artışın kaynağına bakıldığında, mevduat bankalarının payının yüzde 4,2, katılım bankalarının payının ise yüzde 6,2 olduğunu belirtti.

Kuveyt Türk olarak 6 ay içinde kullandırdıkları konut finansmanında yüzde 25’lik bir artış sağladıklarını belirten Oral, şöyle konuştu: "2014 yılında bugüne kadar konut kredi hacminin 1,3 milyar liraya ulaşmasıyla katılım bankaları arasındaki pazar payımızı da yüzde 23’ten yüzde 28’e taşımış bulunuyoruz."

Kentsel dönüşüm finansmanında fon kullandırma oranıyla da katılım bankaları arasında birinci, tüm bankalar arasında ise üçüncü olduklarını belirten Mehmet Oral, "2014 yılının ilk 6 ayında 7 milyon 783 bin 150 liralık kentsel dönüşüm finansmanı kullandırdık. Hak sahiplerine, bağımsız bölüm başına 100 bin liraya kadar, 24 aya kadar anapara ödemesiz, sadece kar paylarını ödeyebilecekleri bir ödeme planı oluşturduk. Konutta 120, işyerinde 84 aya varan vade imkanları sunduk"  dedi.