Konut finansmanında yeni dönem: Metrekare alımı

Başbakan Yardımcısı Canikli tarafından açıklanan metrekare üzerinden alım imkanı tanıyan gayrimenkul sertifikası uygulaması, sektör temsilcileri tarafından "konut alımında yeni dönem" olarak nitelendirildi

Konut finansmanında yeni dönem: Metrekare alımı

Hükümet konut alımını kolaylaştıracak adımları atmayı sürdürüyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından açıklanan konut alımında metrekare alımına olanak tanıyan sistem, gayrimenkul sektörü tarafından "yeni bir dönem" olarak tanımlandı.

Konut alımında yeni bir dönem
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, hükümetin gayrimenkul satışlarını kolaylaştıracak yeni hamlelerinin sektör açısından sevindirici olduğunu belirterek, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin açıklamalarıyla yeni bir dönemin başladığını vurguladı. Dar gelirli vatandaşların da ev sahibi olabilme şansını güçlendiren sistemin konutun tamamını değil ama belirli bir kısmını satın alabilme olanağı tanıdığını belirten Özyurt:

"Konutun tamamını değil ama belirli metrekaresinin satın alınabileceği bu sistemle gayrimenkul alımı daha da kolaylaşacak. Canikli'nin açıkladığı metrekare üzerinden ev sahibi olma sistemi, sektör ve ev almak isteyen vatandaşlar için önemli bir açılım... Faiz içermeyen finans unsurları pekçok vatandaş için oldukça önemli bir konu. " dedi.

Sektöre ivme kazandıracak
Metrekare üzerinden ev sahibi olma sisteminin gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandıracağını ve yatırım karşılığında konutun tamamını değilama belirli metrekaresini satın alabilmenin dar gelirliler için önemli bir fırsat olacağını vurgulayan Özyurt:

"Yine konut alabilmek için yeterli birikimleri olmayan vatandaşlar, bu sayede metrekare üzerinden sertifika sahibi olabilecek. Tabii sistem henüz çok yeni, gelişimi için zamana ihtiyacı var. Sistemin gelişmesiyle hem vatandaş hem de sektör kazanmış olacak. " ifadelerini kullandı.