Konut finansmanında yeni dönem

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve tüketiciye konut kredilerinde vadesi gelmemiş taksitlerini "faiz ve masraf" indirimiyle ödeme hakkı tanıyan yönetmelik yürürlüğe girdi

Konut finansmanında yeni dönem

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve tüketiciye sözleşmede vadesi gelmemiş borçlarını ya da kredi borcunu erken ödeme hakkı veren Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği, yürürlüğe girdi. Konut finansmanını sağlayan kuruluş, yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte erken ödeme tutarına uygun olarak tüm faiz ve maliyet unsurlarında indirime gitmekle yükümlü olacak. Sözleşme ile birlikte artık tüketici, kuruluşa borç tutarının bütününü ya da bir taksit tutarından al olmayacak şekilende herhangi bir tutarı kredi vadesinden önce ödeyebilecek. 

Öncesi ve sonrasıyla, konut finansmanı
Söz konusu değişiklikle birlikte, daha önceki dönemde vadesinden erken kapatılan konut kredilerinde tüketiciden alınan, kalan borcun yüzde 2'si tutarındaki erken kapama ücretinde de değişikliğe gidildi. Yeni yönetmelikle birlikte tazminat kalan vadeye bağlanırken, tüketici kalan borcunun vadesini 36 aydan az olması durumunda yüzde 1 kapatma cezası ödeyecek. Şayet vade 36 aydan fazla ise erken kapatma cezası yüzde 2 olarak gerçekleşecek.

Konut finansmanında yeni dönem

Bir örnek hesaplama
Kredipazari.com'dan alınan bilgiye göre örneğin 20 Ocak 2015'te yüzde 1 faiz oranı ile 10 yıl vadeli 100 bin TL kredi kullanan bir tüketici, 30. taksidini 20.06.2017'de ödeyeceği için, faiz 13 bin 750 TL olur. Tüketicinin ödeme planında 29. ayın sonunda kalan anaparanın tutarı 85 bin 458,80 TL'nin üzerinden tahsil edilerek faiz indirimine gidilecek. Bu durumda yüzde 1'lik oran 854.59 TL düzeyinde gerçekleşecek. .