Konut fiyat artışı uydu kentlerde daha hızlı

2016 yılında kent merkezlerindeki konut fiyat artışı, uydu kentlere kıyasla sınırlı kaldı. İstanbul'da satılık konut fiyatları en çok yüzde 39.8'lik artış oranıyla Şile'de yükseldi.

Konut fiyat artışı uydu kentlerde daha hızlı

2016 yılında konut fiyatları kent merkezlerinde, uydu kentlere kıyasla daha düşük düzeyde yükseldi. sahibinden.com tarafından hazırlanan Emlak Endeksi 2016 verilerine göre, İstanbul, Ankara ve İzmir'de uydu ketlere yönelik ilgi belirgin bir biçimde arttı

Konut fiyat artışı ve alt yapı yatırımları

Şehir merkezlerinden uzak bölgelerin yeni konut projeleriyle birlikte çekim noktası haline geldiğini vurgulayan veriler, ulaşım ağı ve alt yapı yatırımlarına paralel olarak gösterilen ilginin konut fiyatlarını yukarı yönlü baskıladığına dikkat çekti.

İstanbul'un satılık ve kiralık artışında şampiyon ilçeleri

Satılık konut metrekare fiyatlarının en fazla yükseldiği ilçe yüzde 39.8 ile Şile oldu. Şile'nin ardından Beykoz, Arnavutköy, Kağıthane ve Büyükçekmece, fiyat artışıyla dikkat çekti. Kiralık konut metrekare fiyatlarının ise en çok yükseldiği ilçelerin başında yüzde 15.4 ile Sultangazi yer aldı. Sultangazi'yi Şile, Çatalca, Tuzla ve Silivre takip etti.

İzmir ve Ankara'da ilçelere göre satılık konut fiyatları

 İzmir'de ise konut fiyatları en çok sahil şeridinde yükseldi. Satılık konut metrekare fiyatlarının en çok yükseldiği ilçe yüzde 34.5 ile Foça olurken, Seferihisar, Dikili, Çeşme ve Selçuk da fiyat artışıyla dikkat çekti. Ankara'da ise satılık metrekare fiyatlarının en çok yükseldiği ilçe Gölbaşı oldu. Bu semtte konut fiyatları bir önceki yıla kıyasla yüzde 12 oranında arttı.