Konut fiyat artışında Balıkesir sürprizi

Son bir yıl içinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir yüzde 26.33 ile Balıkesir oldu. REIDIN Emlak Endeksi'ne göre ikinci sırada yüzde 24.05'lik artışla Kırklareli yer aldı

Konut fiyat artışında Balıkesir sürprizi

Türkiye'de konut fiyatları son bir yılda en çok Balıkesir, Kırklareli ve Muğla şehirlerinden arttı. 2016 yılı Eylül ayı verilerini kamuoyu ile paylaşan REIDIN Emlak Endeksi'ne göre bu üç kentteki senelik artış oranı sırasıyla yüzde 26.33, yüzde 24.05 ve yüzde 20.23 olarak gerçekleşti. 

Son ayda satılık konutta Tekirdağ, kiralık konutta Bursa
Türkiye'nin 68 kentinin baz alındığı araştırma sonuçlarına göre son bir ay içindeki konut fiyat artışında ise ilk sırayı yüzde 2.00 ile Tekirdağ aldı. Aynı dönem içinde konut kira değerinin en çok yükseldiği şehir ise yüzde 2.29 ile Bursa oldu. 

Yeni konut fiyat endeksinde son durum
Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksine göre, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.24 oranında artış kaydedildi.  Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.79 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 69.70 oranında artış gerçekleşti.

Amortisman süreleri
Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.