Konut fiyat artışında Türkiye zirveye oynuyor

The Economist Dergisi'nin, "dünyanın en hızlı konut fiyat artışı yaşayan ülkeleri" araştırmasında Türkiye, Hong Kong'tan sonra ikinci sırada yer aldı

Konut fiyat artışında Türkiye zirveye oynuyor

The Economist Dergisi'nin 21 ülkeyi kapsayan konut fiyat listesi artış araştırmasında Türkiye zirveye oynuyor. Hong Kong'un ardından listede ikinci sırada yer alan Türkiye'de konut fiyatları 2012 yılından bu yana yüzde 61.4'ün üzerinde artış gösterdi.

Türkiye konut fiyat artışında dünyanın zirvesinde
The Economist Dergisi tarafından yapılan bir konut araştırması Türkiye'de konut fiyat artışlarının dünya ülkeleri arasında zirveye oynadığını ortaya koydu. Araştırmada Türkiye, konut fiyat artış hızı açısından Hong Kong'un ardından ikinci sırada yer aldı. Economist araştırması, konut fiyatlarının 2012 yılı ilk çeyreğinden günümüze dek yüzde 61.4'lük bir artış gösterdiğini belirterek, yıllık artışın yüzde 20 sınırına yaklaştığını ve net biçimde yüzde 18.8 olduğunu ortaya koydu. 

 

Konut fiyat artışında Türkiye zirveye oynuyor

 

Tek rakibimiz Hong Kong
Endeksin ilk sırasında yer alan Hong Kong'ta konut fiyatları da Türkiye'de olduğu gibi 201'den günümüze dek yüzde 61.4 oranında yükseldi. Yıllık artış oranında Türkiye'yi geçen Hong Kong'un bu kategorideki artış oranı ise yüzde 20.8 olarak gerçekleşti.

ABD, Türkiye'nin gerisinde kaldı
ABD konut fiyatlarındaki toparlanmaya da dikkat çeken Economist listesi, bu ülkede konut fiyatlarının yıllık olarak yüzde 4.7 oranında arttığını belirledi. Fransa, Çin, İtalya, Singapur ve Yunanistan gibi ülkelerde ise yıllık konut fiyatlarında gerileme kaydedildi. 

Merkez Bankası verilerine göre artış sürüyor
Son olarak T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan TKFE'de Economist Dergisi'nin fiyat yükselme eğilimini doğruladı. Verilere göre artış bir önceki yıla kıyasla yüzde 18.7 düzeyinde gerçekleşirken, aylık artış yüzde 1.56 şeklinde gerçekleşti.