Konut fiyat artışında Yalova gerçeği

Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan Reidin-GYODER Emlak Endeksi'nin Nisan ayı sonuçlarına göre ülkede konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Yalova oldu. Yalova'daki senelik artış yüzde 34.64 düzeyinde gerçekleşti

Konut fiyat artışında Yalova gerçeği

Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan Reidin-GYODER Emlak Endeksi Nisan 2016 verileri, inşaat sektörünün büyüme potansiyelini koruduğunu gösterdi. 62 il üzerinde yapılan incelemelerden hareketle oluşturulan endekse göre, satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir yıllık yüzde 32.64 ile Yalova oldu.

Konut fiyat artışında ilk üç şehir
Reidin-GYODER Emlak Endeksi Nisan 2016 sonuçlarına göre Yalova'yı Çanakkale ve Antalya izledi. Çanakkale'deki artış yüzde 31.12 olurken, Antalya yüzde 29..77 düzeyinde artışa tanık oldu. Konut fiyatlarının en çok yükseldiği diğer şehirler ise Sakarya, Zonguldak, Adana, Kocaeli, İstanbul, Aydın ve Burdur oldu. İstanbul'daki artış yüzde 27.93 düzeyinde gerçekleşti. 

Kiraların en çok arttığı şehir: Ordu
Kiralık kategorisinde ise en yüksek artış yüzde 29.09 ile Ordu'da yaşanırken, Çanakkale ikinci, İstanbul ise üçüncü oldu. Çanakkale'deki yüzde 26.98'lik artışa karşılık İstanbul yüzde 26.61'lik arışa tanık oldu. 

İstanbul Asya yakası daha çok değerlendi
İstanbul'da Anadolu'nun Avrupa yakasına kıyasla yüzde 8.8'lik daha yüksek bir artışa tanık olduğunu vurgulayan Emlak Endeksi, amortisman süreleri açasından da ilk sırada 15 sene ile Van'ın geldiğini ortaya koydu. Amortisman sürelerinin en uzun olduğu kent ise 24.3 sene ile Aksaray oldu. Aksaray'ı 24. yıl ile Denizli, 23.7 yıl ile de Isparta takip etti. 

 

Konut fiyat artışında Yalova gerçeği

 

Endekse katkı sunmak memnuniyet verici
Endeksle ilgili bir açıklama yapan Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, “REIDIN tarafından hazırlanan endekslerin ülkemizde konut inşaat sektörünün potansiyelini değerlendirmede bir ayna görevi gördüğünü düşünüyoruz, bu sebeple, sektörün bankacılık ayağına önemli ölçüde yön veren bir kuruluş olarak endekslerin hazırlanmasına katkı sunmaktan memnunuz.." dedi.