Konut fiyatı son 3 yılda yüzde 27 arttı

GYODER verileri, konut sektöründe işlerin iyi gittiğini gösteriyor. Son üç yılda konut fiyatları yüzde 27 artarken, 2013’ün ilk aylarında konut satışları da geçen yıla oranla daha hızlı

Konut fiyatı son 3 yılda yüzde 27 arttı

17 Nisan 2013 Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
Türkiye’nin lokomotif sektörüne ilişkin birçok açıklama yapılıyor. Zaman zaman konutta balon tartışmaları, kriz tartışmaları öne çıkıyor. Rakamlar ise başta konut olmak üzere gayrimenkul sektöründe işlerin yolunda gittiğini gösteriyor.

İstanbul eksenli gelişen gayrimenkul sektöründe, 3 büyük ilin yanı sıra Anadolu kentlerinde de hızlı gelişme kaydediliyor. Son 3 yılda konut satışları yeni konutlarda yüzde 27, mevcut konutlarda ise yüzde 26.5 oranında artış kaydetti. Ekonomideki soğutma tedbirlerine rağmen kullandırılan konut kredisi tutarı 2012’de bir önceki yıla göre yüzde 15.4 büyüyerek 86 milyar lirayı aştı. Gayrimenkul sektöründe büyüme konutun dışında AVM, ofis, otel, kongre merkezleri yatırımları ile çeşitlenerek büyüyor. Halka açık GYO’ların niteliği ve sayısında artış yaşanıyor.

Konut satışları hızlandı
Bu veriler dün Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul geliştiricilerini aynı çatı altına toplayan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) düzenlediği toplantıda açıklandı. GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, Türkiye’de konut satışlarının hızlandığına işaret ederek, “2009 yılında yüzde 5 seviyesinde olan stok erime hızı, sonraki yıllarda yüzde 3’lere kadar yavaşladı. 2012 itibarıyla bu oran yeniden artışa geçti.  2013’ün ilk aylarında gerçekleşen konut satışları da geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla. Stok erime hızı yeniden yüzde 5’ler seviyesine geliyor” dedi. Çamlıbel, 2009 yılında tapu dairelerindeki kayıtlara göre 531 bin 746 konut satıldığını hatırlatarak, bu rakamın 2010’da 357 bin 341’e gerilediğini, 2011’de 410 bin, 2012’de de 431 bin 485 olarak gerçekleştiğini kaydetti. 2013 yılındaki hızlı satış grafiğinin de devam edeceğini öngördüklerini anlatan Çamlıbel, “Bunda uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu yükseltmelerinin önemli etkisi var.  KDV’ oranlarını yüzde 18 olarak düzenleyen yasa çerçevesinde mevcut projeleri de yüzde 1 KDV uygulanması da, konut satışlarının hızlanmasında etkili oldu. 2013 yılında yüzde 5’lik büyüme bekliyoruz” dedi.
En çok 2+1 daire satılıyor
Emre Çamlıbel son üç yıl içinde mevcut konut fiyatlarında yüzde 26.5, yeni konut fiyatlarında ise yüzde 27’lik bir artış kaydedildiğini söyledi. Konut Fiyatındaki bu artışa karşılık, inşaat maliyetlerindeki artışın yüzde 25, ÜFE’deki artışın yüzde 26, TÜFE’deki artışın da yüzde 24.8 olarak gerçekleştiğini kaydeden Çamlıbel, konut fiyatındaki artışın kar artışı anlamına gelmediğini vurguladı.  Çamlıbel konuttaki en büyük talep ve fiyat artışının ise 2+1 konutlarda olduğunu belirtti.
Nitelikli GYO’lara ihtiyaç var
GYODER Başkanı Aziz Torun da, gayrimenkul piyasalarının derinlik kazanması açısından Borsada işlem gören GYO sayılarının ve niteliklerinin artması gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye’de borsada işlem gören şirketler içinde GYO’ların payı yüzde 2.5, büyüklükleri ise 8.5 milyar dolar. Gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 10’a çıkıyor. Türkiye GYO sektörü yabancıya yeterli güveni vermiyor ve tanımıyor. Avrupa’da iskonto oranları yüzde 10 seviyesindeyken, bizde yüzde 50 civarında. GYO’ların sayısından çok nitelikleri önemli. GYO piyasasının büyümesi için büyük ölçekli, portföy değeri yüksek ve istikrarlı temettü dağıtma potansiyeli olan GYO’ların halka arz olması gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.