Konut fiyatları bir yılda yüzde 14 arttı

Son bir yılda konut fiyatlarındaki artış yüzde 14'ü buldu. Metrekare satış fiyatı ise ortalama 2 bin 248 düzeyinde

Konut fiyatları bir yılda yüzde 14 arttı

hurriyetemlak.com tarafından yayınlanan Nisan 2015 Emlak Endeksi'ne göre Türkiye genelinde yıllık konut fiyat artışı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Satılık konutlarda metrekare satış fiyatı ortalaması 2 bin 248 düzeyinde gerçekleşti. Kiralık konutlarda artış yüzde 11 olarak gerçekleşirken, ortalama metrekare fiyatı ise 16 TL oldu. Endekse göre amortisman süresi ise 12 yıl ortalamasında...

İstanbul'da konut fiyat artışı
İstanbul'da konut fiyatlarında artış sürüyor. Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi'ne göre İstanbul’da, satılık konutlarda metrekare ortalaması 3.235 liraya kadar çıktı.  Kiralık evlerin metrekare ortalaması ise 20 lirayı buldu. Amortisman süresinin 13 yıl ortalamasında olduğu İstanbul’da son bir ayda fiyatı en çok artan ilçe Bağcılar. İlçede metrekare fiyatları yüzde 11,2 artarken, ikinci sırayı yüzde 5,5 artışla Şile aldı. Üçüncü sırada ise yüzde 5,2 artışla Güngören var.

Ankara konut fiyat artışı
Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 11 oranında artış gösterdi. Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1.532 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 8 lira. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Etimesgut var. İlçede satılık konut fiyatları son bir ayda yüzde 2,1, ikinci sıradaki Çankaya’da yüzde 1,5 yükseldi. Üçüncü sırada yer alan Sincan’da ise son bir aylık artış yüzde 1,4 ortalamasında.

İzmir konut fiyat artışı
İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 12 artarak 1.909 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 17 arttı ve metrekaresi 9 liraya ulaştı. İlde amortisman süresi ise 18 yıl olarak göze çarpıyor. İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 7,3 artışla Çiğli alıyor. İkinci sıradaki Tire’de artış yüzde 6,7 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 5,0 artışla Güzelbahçe var.

Antalya konut fiyat artışı
Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 22 arttı ve metrekaresi 1.611 lira oldu. Kiralık konutlara bakıldığında artış yüzde 27, metrekare ortalama fiyat ise 8 lira. Amortisman süresinin 16 yıl olarak belirlendiği Antalya’da fiyatı son bir ayda artan ilçeler sıralamasında; Alanya yüzde 5,4 ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Manavgat’ta ise fiyatlar yüzde 4,3, üçüncü sıradaki Kemer’de ise yüzde 3,5 artış gösterdi.

Bursa konut fiyat artışı
Hurriyetemlak.com Emlak Endeksi’ne göre Bursa’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.233 lira. Son bir yıllık yükseliş yüzde 6 ortalamasında. Kiralık konutlara bakıldığında ise bir yıllık artış yüzde 8. Kiralık evlerin metrekare ortalaması 6 lira civarında. Amortisman süresinin 17 yıl olduğu Bursa’da fiyatı artan ilçeler sıralamasında son bir aylık veriler göz önüne alındığında ilk sırada yüzde 2,3 artışla Yıldırım, ikinci sırada yüzde 0,8 artışla Mudanya, üçüncü sırada ise yüzde 0,7 artışla Nilüfer var.