Konut fiyatları daha da yükselecek

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak konut kredilerindeki düşüşün stoklarda erimeye neden olacağını, bu durumun da fiyatların yükselmesi yönünde baskı oluşturacağını söyledi

Konut fiyatları daha da yükselecek

Konut kredisi faizlerindeki düşüşle birlikte beklemede olan yatırımcı harekete geçti. Süreci değerlendiren Tüketici Sorunları Derneği Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak, konut piyasasındaki ilginin stokların erimesine, bu durumun da fiyatların yükselmesine neden olacağını söyledi. 

Stoklar eridikçe fiyatlar yükselecek
Kolçak, Ağustos ayı ile birlikte başlayan konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş eğiliminin konut piyasasına harekete geçirdiğini ancak bu alımların fiyatlara henüz yansımadığını belirterek:

"Bu dönem fiyatların gevşemesi, müteahhitlerin bankanın verdiği kredi faiz oranlarını bir miktar daha sübvanse ederek 0,70 oranlarından ev satıyor olması aslında konut fiyatlarının düştüğünü gösteriyor. Eldeki konut stokları eridikçe fiyatların yükselmesi kaçınılmaz olacak” ifadelerini kullandı." şeklinde konuştu. 

Konut fiyatları daha da yükselecek

Faizlerdeki düşüş beklentileri karşılamadı
Yaptığı açıklamada bankalar tarafından başlatılan konut kredisi faiz oranlarının beklentileri karşılamadığını ve 120ay için istenen faiz rakamlarının yüksek düzeyini korumayı sürdürdüğünü de dile getiren Kolçak:

"Bugün itibarıyla konut satın almak, bu faiz oranlarıyla kötünün iyisi gibi. Bundan 3-4 yıl önce, 0.60 bandında gelen konut kredi oranının yeniden bu seviyeleri görmesi gerekmektedir..." ifadelerini kullandı.