Konut fiyatları düşer mi?

Dövizdeki ani hareketlilikler, düşüşe geçen konut satışları ve siyasi belirsizlikler sonrasında konut fiyatlarının düşeceği söylentileri güçlenirken, uzmanlar, böylesi bir olasılığın söz konusu olmadığını açıkladı. ERA Koordinatörü Mustafa Baygan: "Konut fiyatlarının gerilemesi söz konusu değil..." dedi

Konut fiyatları düşer mi?

 ERA Koordinatörü Mustafa Baygan, gayrimenkul sektörüne olan ilginin her geçen sene daha da arttığını, özellikle de şehir merkezlerinde talebin ciddi bir sıçrama halinde olduğunu beilrterek:

"Yeni projelerde fiyatlar, metrekare başına 10 bin dolarları buldu. Sektörde fiyatların gerilemesi söz konusu değil..." dedi. 

Gayrimenkul hala en çok kazandıran yatırım aracı
Uygulamaya alınan imar politikaları sonrasında yaşanan konut arzındaki yükselme ile birlikte gayrimenkul sektörünün en çok kazandıran yatırım aracı haline geldiğini vurgulayan Baygan, özellikle son 15 yılda yeni bölgelerin geliştiğini ve bu bölgelerin İstanbul'un cazibesini artırdığını belirtti. İstanbul'daki kimi yerlerde bu ilginin daha da büyüyeceğini belirten Baygan:

Konut fiyatları düşer mi?

"Konut satışlarındaki artışla birlikte fiyatlar da yükseliyor. Döngü bu şekilde devam edecek. Döviz girdi maliyetlerinin artmasıyla birlikte konuta zam da kaçınılmaz hale gelecek. Konut fiyatları, bu nedenle gerilemez.." ifadelerini kullandı. 

İstanbul'un gözde semtleri ve yeni merkezler
İstanbul'un şehir merkezi olarak kabul edilen Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy gibi ilçelerinde fiyatların sürekli yukarıya çıktığını belirten Baygan, Beşiktaş'da yeni konut projelerinde fiyatların metrekare başına 10 bin dolarlar düzeyine yaklaştığını söyledi. Beşiktaş ve metrekare başına 7 bin dolarlar düzeyinde bulunan Şişli gibi semtlerdeki amortisman süresi ve fiyat aralığındaki yükseklikle kıyaslandığında Avrupa'da eylikdüzü, Esenyurt ve Başakşehir, Anadolu'da ise Kartal, Tuzla ve Pendik''in yatırım için uygun noktalar olaraka öne çıktığını söyleyen Baygan:

". Bu bölgelerde  metrekare fiyatları 1.000-2.000 dolar arasında değişiyor. Bu bölgelerde amortisman sürelerinin de 15 yılın altında olması da ayrıca tercih nedeni." dedi.