Konut fiyatları en çok Aksaray ve Balıkesir'de yükseldi

Temmuz 2017 döneminde, konut fiyatlarında en dikkat çekici artış yıllık bazda Balıkesir, aylık bazda ise Aksaray'da yaşandı

Konut fiyatları en çok Aksaray ve Balıkesir'de yükseldi

Türkiye'de konut fiyatlarındaki artış Temmuz 2017 döneminde de devam etti. Yapılan ölçümler, Temmuz ayı itibarıyla bir önceki aya kıyasla yüzde 0.74, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 10.42 oranında artış kaydedildi. 

Yıllık ve aylık bazda konut fiyat artışında lider kentler

İş Bankası Desteği ile hazırlanan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi verilerine göre, bir önceki aya kıyasla en yüksek artış Aksaray'da yaşandı. Yıllık bazda ise en güçlü artışın Balıkesir'de yaşandığı görüldü. Aksaray kentinde metrekare başına fiyatlar bir ay içinde yüzde 2 oranında yükseldi. Yine aynı dönem içinde konut fiyatlarının gerilediği kentlerin başında Kars geldi. Kars'taki düşüş yüzde 0.37 oranında gerçekleşti... Yıllık bazda ise en yüksek artışın yüzde 27.14 ile Balıkesir'de yaşandığı görüldü. Yapılan ölçümlere göre son bir yıl içinde konut fiyatlarının en çok yükseldiği 5 kent ve artış oranları şu şekilde belirlendi: 

-Balıkesir: Yüzde 27.14
- Çanakkale: Yüzde 22.04
- Bursa: Yüzde 21.53
- Tekirdağ: Yüzde 20.99
- Zonguldak: Yüzde 20.56

Kentler bazında kiralık konut artış rakamları

Ülke genelindeki 68 kenti kapsayacak şekilde tamamlanan Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 0.73 oranında artış kaydetti. Kiralık konutların yıllık bazda ortalama artışı ise üzde 3.87 oldu. Yapılan ölçümler, metrakare başına konut kira değerleri bazında aylık periyotta en hızlı gelişimi Bursa'nın gösteridini belirledi. Bursa'da kiralar son bir ay içinde yüzde 2.49 oranında yükseldi. Diğer taraftan kiralık konutların yüzde 2 oranında gerilediği Uşak ise düşüş açısından ilk sırada yer aldı. 

Yıllık bazda kiralık konutların en hızlı gelişim gösterdiği 5 kent ise şöyle belirlendi:

- Aydın: Yüzde 21.58
- Balıkesir: Yüzde 21.39
- Yozgat: Yüzde 21.28
- Tekirdag: Yüzde 14.86
- Çorum: Yüzde 14.48

İller bazında amortisman süresi

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği kentler açısından da Temmuz ayında ilk sırada Aydın gel Aydın'ı Van ve Bilecik kentleri takip etti.