Konut fiyatları en çok Balıkesir'de yükseldi

Konut fiyatları son 1 yıl içerisinde en fazla Balıkesir'de yükseldi. Kentte son bir yılda gerçekleşen artış oranı yüzde 26.97 düzeyinde gerçekleşti

Konut fiyatları en çok Balıkesir'de yükseldi

Türkiye'de konut fiyatlarının en hızlı biçimde yükseldiği şehir Balıkesir oldu. Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi Ağustos ayı raporuna göre Balıkesir'de son bir sene içinde yüzde 26.97, son bir ayda ise yüzde 2.26 düzeyinde artış kaydedildi.

Konut fiyat artışında Türkiye
Geçen yılın aynı dönemine kıyasla konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehirler listesinin ikinci sırasında yüzde 24.67 ile Kırtlareli ve yüzde 22 ile de Muğla yer aldı. 

Muğla ve Bursa kira artışında lider
Türkiyedeki 68 kent, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeksine göre konut kira rakamlarının en çok yükseldiği kent ise Bursa ve Muğla oldu. Muğla son bir senelik yüzde 32.34, Bursa ise son bir aylık yüzde 2.56 ile ilk sırada yer aldı. 

Yeni Konut Fiyat Endeksi
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde ise geçen aya kıyasla yüzde 035'lik bir düşüş gerçekleşti.  2015 yılının Ağutos ayına kıyasla ise yüzde 4.89'luk artış kaydedildi.

Amortisman süresi bakımından ilk sırada Aydın
Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçülmüştür.