Konut fiyatları en çok o şehirde yükseldi

Nisan 2017'de konut fiyatları bir önceki aya kıyasla yüzde 1.22 oranında yükseldi. Konut fiyatlarının bir ay içinde en çok yükseldiği şehir ise yüzde 2.27 ile Bursa oldu.

Konut fiyatları en çok o şehirde yükseldi

Nisan ayında konut fiyatları, bir önceki aya göre yüzde 1.22 oranında yükseldi. İş Bankası Desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi'ne göre konut fiyatlarının bir ay içinde en çok yükseldiği kent yüzde 2.27 ile Bursa oldu. Diğer taraftan Nisan ayı içerisinde konut fiyatlarının en çok gerilediği şehir ise yüzde 2 ile Erzincan oldu. 

Bir yılda en yüksek değer artışı Balıkesir'de
Bir yıl içinde ise konut fiyatları en çok Balıkesir'de değer kazandı. Yüzde 28.10 düzeyinde değer kazanan Balıkesir'i, yüzde 21.41 ile Tekirdağ ve yüzde 19.37 ile Çanakkale izledi.

Kiralık artış analizi
Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'ne göre ise Nisan ayında, bir önceki aya kıyasla yüzde 0.63 oranında artış kaydedildi. Bu artış 2016 yılının Nisan ayına kıyasla yüzde 4 olarak belirlendi. Nisan ayında metrekare başına konut kira değerlerinin en fazla değer kazandığı şehir yüzde 2.02 ile Edirne oldu. Konut kira değerlerindeki düşüşte ise ilk sırayı yüzde 2'lik kayıpla Isparta aldı. 

Yıllık kira getirisinin en yüksek olduğu kent Aydın
Amortisman süresi bakımından ise satın alınan konutların kiraya verilmesi halinde alış fiyatını en kısa sürede karşılama ölçümü olarak belirlenen amortisman değeri açısından da ilk sırada Aydın yer aldı. Aydın'ı yıllık brüt kira getirisi bakımından Van ve Bilecik kentleri takip etti.