Konut fiyatları en çok Yalova'da yükseldi

REIDIN-GYODER Emlak Endeksi'ne göre konut fiyatlarının en hızlı biçimde yükseldiği şehir Yalova oldu. Yalova'da konut fiyatları 2015 yılının Mayıs ayına kıyasla yüzde 32.97 düzeyinde artış gösterdi

Konut fiyatları en çok Yalova'da yükseldi

Türkiye İş Bankası'nın desteği ile hazırlanan REİDİN-GYODER Emlak Endeksi, son bir yıl içinde konut fiyatlarının en çok Yalova'da yükseldiğini ortaya koydu. Mayıs 2015 dönemine göre yüzde 32.97'lik artışın kaydedildiği Yalova'yı, yüzde 32.05 ile Çanakkale ve yüzde 30.01 ile de Sakarya izledi. 

İstanbul 7. sırada
2015 yılı Mayıs ayına kıyasla satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği kentler sıralamasında İstanbul yüzde 28.02'lik artış düzeyi ile 7. sırada yer aldı. Listede Antalya 4., Kocaeli 5., Aydın 6. sırada yer aldı. İstanbul'un arkasından gelen diğer şehirler ise sırasıyla Adana, Zonguldak ve Burdur oldu. 

Konut fiyatları en çok Yalova'da yükseldi

Geçen aya kıyasla en yüksek artış Muğla'da
REIDIN-GYODER tarafından hazırlanan endekse görü, 62 şehir içinde geçen aya kıyasla en yüksek artışın yaşandığı şehir yüzde 2.33 ile Muğla oldu. Muğla'nın ardından Çanakkale ve Afyonkarahisar geldi. 

Anadolu Yakası projeleri daha çok değer kazandı
İstanbul Asya yakasındaki proje fiyatlarının daha hızlı bir fiyat artış ivmesi yaşadığını gösteren Yeni Konut Fiyat Endeksi'nde iki yaka arasında yüzde 8.8'lik bir farkın oluştuğuna dikkat çekildi.

Toplam 62 kent, 221 ilçe ve 1083 Mahalleyi kapsayan endekste şu vurgular yapıldı:

- Amortisman süresinin en kısa olduğu kent, 14.9 sene ile Van/En uzun olduğu kent 24.3 ile Aksaray
- 2015 yılına kıyasla kiralık bedelinin en hızlı arttığı ilk üç kent: Yüzde 29.41 ile Ordu, yüzde 28.41 ile Çanakkale, yüzde 27.93 ile İzmir.
- Yıllık brüt kira getirisi açısından en yüksek getiri oranına sahip şehir Van/En düşük getiri oranına sahip şehir ise Sinop.